Зустріч із професором Василем Яременком

14 грудня 2017 року у Дзеркальній залі Львівського національного університету імені Івана Франка відбулася зустріч із відомим українським філологом, видавцем, науковцем, професором Київського університету імені Бориса Грінченка Василем Яременком. Захід було присвячено відзначенню сторіччя Української революції 1917-1921 років, її провідним ідеям і постатям.

Першим до присутніх звернувся доцент кафедри української фольклористики імені академіка Філарета Колесси Михайло Чорнопиский, який наголосив, що, на жаль, українську класику за останні двадцять п’ять років фактично не перевидавали, а ті кілька- чи багатотомники, які видали у минулому, здебільшого морально застаріли, позаяк понівечені радянськими псевдонауковими коментарями та численними купюрами.

«Наш час вимагає, щоб ми минувшину свою перепрочитали: це потрібно історикам, філологам, фольклористам і загалом усім українським гуманітаріям. Але, на лихо, у нас занадто мало людей, які здатні заглибитися до кореня, до основи, відчитати правду про наше минуле», – наголосив Михайло Чорнопиский.

Василь Яременко розпочав свій виступ із представлення книг, автором чи упорядником яких він є, а також закцентував увагу учасників зустрічі на книгах, які варто прочитати для глибшого розуміння українського літературного, культурного і суспільно-політичного процесу у ХІХ – ХХ ст. Спершу він представив тритомне зібрання етнографічної спадщини Бориса Грінченка (яке часто називають паспортом української нації). Він наголосив, що до друку готують іще два томи. Окрім того, професор Яременко розповів про ще одну працю – «Людина без копії – Борис Грінченко», яка ґрунтується на документах із Московського архіву.

Також дослідник зазначив, що роль Бориса Грінченка для східних регіонів України можна порівняти із постаттю Івана Франка для заходу України. Адже Грінченко – постать, яка свого часу змогла допомогти великій, єдиній Україні не зникнути, не загубитися на сторінках історії. «Проблеми соборності Грінченко ставив усе життя. І для нього Галичина завжди була невід’ємною частиною України», – наголосив Василь Яременко.

Усі книги упорядник великодушно подарував університетській бібліотеці.

Далі дослідник повів мову про не настільки відому, але не менш важливу для України людину – Андрія Ніковського. За словами Василя Яременка, через призму життя громадського діяча, журналіста і літературознавця можна яскраво простежити антиморальну і страшну епоху першої половини ХХ століття.

Андрій Ніковський був блискучим мовознавцем і літературним критиком, журналістом, громадським і політичним діячем. Упродовж життя він написав велику кількість наукових праць (зокрема підготував декілька словників), а також друкував гострі політичні фейлетони у різних періодичних виданнях, був редактором газети «Рада».

Василь Яременко ознайомив присутніх із біографією цієї надзвичайно цікавої й сильної духом людини та закликав усіх присутніх вивчати його спадщину, адже факти його життя та творчості ретельно замовчувалися в Радянському Союзі упродовж тривалого часу. Щоб зацікавити учасників заходу життєтворчістю Андрія Ніковського, професор Василь Яременко подарував Науковій бібліотеці Львівського університету чотиритомне видання його творів.

Весь трагізм доби відбився в житті Андрія Ніковського, публіциста, науковця, голмадсько-політичного діяча: після десяти років на Соловках, він поїхав до доньки в Ленінград, де в умовах оточення помер голодною смертю.

По закінченні лекції, кожен міг поставити запитання професорові Василеві Яременку.

Проректор Ярослав Гарасим висловив щиру вдячність професорові за дуже змістовну лекцію-зустріч.

На завершення Василь Яременко зачитав вірш Бориса Грінченка «Якої віри ти?»

Світлини: Катерини Кругової та Олега Вівчарика Більше фото