Зустріч Ректора Університету з Надзвичайним і Повноважним Послом Турецької Республіки в Україні

У рамках свого візиту до Львова 5 серпня 2015 року Надзвичайний і Повноважний Посол Турецької Республіки в Україні Йонет Джан Тезель відвідав Львівський національний університет імені Івана Франка, де зустрівся з Ректором, професором Володимиром Мельником і проректором з науково-педагогічної роботи та міжнародної співпраці Марією Зубрицькою.

Ректор радо привітав дипломата, зауваживши, що під час свого перебування в Туреччині в рамках участі у Міжнародній науковій конференції «Взаємини між Україною та Туреччиною: козацький період», що проходила на базі Національного університету Сакар’я, був вражений динамічними змінами економічного розвитку Турецької Республіки. «Після детального ознайомлення з двома університетами Туреччини ми уклали угоди про співпрацю з університетами Сакар’я та Біледжік», – розповів Володимир Петрович. Професор Володимир Мельник наголосив на тому, що тепер сторони повинні переходити до наступного етапу – від декларацій до конкретних дій.

Ректор Університету ознайомив учасників зустрічі з історією та розвитком сходознавства у Львівському університеті, зосередивши увагу на турецькому аспекті – вивченні турецької мови, літератури, культури. «Варто зазначити, що вивчення східних мов у нашому Університеті розпочалося після 1817 року спершу на теологічному, згодом на філософському факультетах. Двадцяті роки XX ст. взагалі можна вважати періодом розквіту львівського сходознавства. В Інституті сходознавства при гуманітарному факультеті у 1938 році функціонувало 9 кафедр, на яких викладали 35 східних мов. Однак Друга світова війна завдала великої шкоди львівському сходознавству. І лише за незалежної України з ініціативи Яреми Полотнюка у 1992 році знову почали викладати східні мови. Сьогодні кафедра готує випускників із п’яти спеціальностей: «арабська мова та література», «перська мова та література», «японська мова та література» й «турецька мова та література», а з вересня 2015 року буде здійснено перший набір на спеціальність «китайська мова та література». Студенти Львівського університету мають змогу вивчати більше десяти східних мов.

За словами Володимира Мельника, саме завдяки зусиллям уже покійного професора Ярослава Дашкевича в Університеті було запроваджено вивчення турецької мови та літератури. «У минулому році ми вперше набрали на І курс 12 осіб, які виявили бажання вивчати турецьку мову, і відкрили спеціальність «турецька мова і література». Цього року оголосили набір на нову спеціальність: ліцензійний обсяг – 20 місць, із них 4 місця – державного замовлення», – зазначив Ректор Університету.

Професор Володимир Мельник вважає, що ці кроки щодо вивчення турецької мови та літератури необхідно зміцнювати, а це, на його думку, є неможливим без співпраці з турецькими університетами. «Передусім ми будемо просити підтримки й допомоги у колег-професорів, щоб і надалі вони, як носії мови, продовжили у нас викладати. З іншого боку ми би хотіли, щоби академічні обміни були не спорадичними, а системними. Ми зацікавлені в тому, щоби студенти побували у відповідному мовному й культурному середовищі країни, мову якої вони вивчають», – додає Володимир Петрович.

Ректор Університету має на меті розширювати й поглиблювати українсько-турецьку співпрацю не лише в гуманітарній сфері, а й у галузі природничих і фундаментальних наук, наноелектроніки, нових матеріалів, ІТ-технологій: «Ми можемо на паритетних засадах бути цікавими. Тобто ми повинні виходити з гуманітарної проблематики на більш ширшу – природничу. Зараз ми особливу увагу приділяємо створенню матеріалів подвійного призначення».

Під час зустрічі з Надзвичайним і Повноважним Послом Турецької Республіки в Україні йшлося про налагодження тісної українсько-турецької співпраці в культурній та освітній галузях. Зокрема сторони домовилися про реалізацію конкретних кроків щодо академічної мобільності викладачів і студентів та можливості збільшення потужностей кафедри сходознавства Львівського університету, де викладають турецьку мову.

Йонет Джан Тезель запевнив керівництво Університету в тому, що й надалі сприятиме розвитку турецько-українського співробітництва та працюватиме над пошуками способів створення взаємовигідних проектів. «Я радий буду почути Ваші пропозиції. Я хочу мати контакти особливо в академічних колах, щоб краще зрозуміти країну, в якій перебуваю, щоби розвивати інтелектуальну співпрацю між обома державами. У нас є великий потенціал для співпраці завдяки взаємодоповнюваності наших країн. Мій девіз: більше України в Туреччині і більше Туреччини в Україні», – наголосив Посол.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото