25 листопада 2018 року російські військові, грубо порушивши норми міжнародного морського права, здійснили збройний напад на кораблі Військово-Морських сил України в районі Керченської протоки. Під час виконання штатного завдання щодо переміщення між пунктами дислокації на Азовському морі проти українських кораблів було неправомірно застосовано зброю, що призвело до тяжких наслідків: багатьох членів екіпажів кораблів Військово-Морських сил України поранено, а самих моряків захоплено в полон і безпідставно ув’язнено.

Вчена рада Львівського національного університету імені Івана Франка розцінює ці дії як акт відкритої збройної агресії Російської Федерації проти України, що став черговим після незаконної анексії Криму та окупації окремих районів Донецької й Луганської областей. Рада національної безпеки і оборони України під головуванням Президента України Петра Порошенка схвалила рішення запропонувати главі держави запровадити воєнний стан. На своєму позачерговому засіданні 26 листопада 2018 року Верховна Рада України затвердила введений Указом Президента України режим воєнного стану строком на 30 діб в десятьох областях, що територіально межують з Російською Федерацією чи перебувають поблизу акваторії Азовського і Чорного морів.

Враховуючи високий рівень загрози мирній безпеці та територіальній цілісності України, спричинений агресивними діями Російської Федерації, закликаємо українське суспільство і світову спільноту об’єднано виступити проти неприхованої російської агресії і стати на захист демократичних цивілізаційних цінностей та української державності. Вчена рада Університету підтримує відповідальні рішення керівництва української держави щодо запровадження режиму воєнного стану; уповноважує ректора на невідкладне проведення дій, передбачених Законом України «Про правовий режим воєнного стану»; вимагає негайного звільнення українських військових моряків та повернення кораблів ВМС України; закликає український народ до згуртованої, відповідальної і послідовної підтримки Збройних Сил України та звертається з проханням до наших закордонних партнерів всебічно сприяти дипломатичному врегулюванню ситуації в Азовському морі та в усіх інших напрямках, у тому числі через посилення чинних та запровадження нових санкцій проти агресора.

Лише об’єднаними зусиллями усієї цивілізованої спільноти ми зупинимо воєнну агресію Російської Федерації та відновимо дотримання фундаментальних принципів світової безпеки і норм міжнародного права.

Слава Україні! Героям Слава!

Звернення ухвалене одноголосно

на засіданні Вченої ради ЛНУ ім. Івана Франка

28 листопада 2018 року (Протокол № 58/11)

Голова Вченої ради                                                                               проф. В.П.Мельник