Академічне відзначення 190-річчя польської філології у Львівському університеті

Близько 50 учених-полоністів з України, Польщі, Чехії та Білорусії взяли участь у науковій конференції «Полоністика у ХХІ столітті: між локальним і глобальним», присвяченій 190-річчю польської філології у Львівському університеті.

З вітальним словом звернулась до учасників конференції завідувач кафедри польської філології, професор Алла Кравчук.

Розповідаючи про історію заснування кафедри польської філології у Львівському університеті, професор зазначила: «1 квітня 2004 року у Львівському національному університеті імені Івана Франка було створено кафедру польської філології. Доти полоністика у Львівському університеті розвивалася в межах діяльності кафедри слов’янської філології. Загалом же полоністичні традиції у Львівському університеті сягають 4 листопада 1817 року, коли імператор Австрії Франц I підписав указ про створення у Львівському університеті кафедри історії польської мови й літератури, а від 9 січня 1826 року, після призначення професором кафедри Миколи Михалевича, перша у Львівському університеті полоністична кафедра розпочала своє реальне функціонування».

За словами Алли Кравчук, згодом в Університеті були створені інші полоністичні кафедри – історії польської літератури (1903 рік), польської порівняльної літератури (1926 рік). Після реорганізації Університету 1939 року єдиною полоністичною кафедрою залишилася кафедра історії польської літератури, яка діяла до 1941 року, а потім від осені 1944 року до червня 1946.

«У різні часи полоністичні кафедри у Львівському університеті очолювали відомі польські історики літератури – Антоні Малецький, Роман Пілат, Пьотр Хмєльовський, Юзеф Калленбах, Юліуш Кляйнер, Вільгельм  Брухнальський, Казімєж Кольбушевський та ін. Так у Львівському університеті сформувалася школа дослідників польської літератури. Після Другої світової війни полоністика – уже як іноземна філологія – розвивалася в рамках славістики, а формування полоністичного середовища протягом півстоліття відбувалося на кафедрі слов’янської філології, аж доки 1 квітня 2004 року шляхом поділу цієї кафедри було утворено окрему кафедру польської філології», – додала професор Алла Кравчук.

Після урочистого відкриття конференції учасники продовжили роботу у форматі пленарного засідання, де з доповідями виступили українські й польські вчені, закцентувавши увагу на актуальній проблематиці сучасної полоністики.

Колеги із Польщі Тадеуш Згулка, Аліція Нагурко та Ева Дзєнгель порушили питання етнолінгвістичних підстав полоністичної дидактики та регіональних і суспільних особливостей сучасної польської мови в Україні. Крім того, науковці розглянули варшавський структуралізм у контексті постаті Галини Курковської.

Під час секційних засідань йшлося про досягнення локальних полоністичних осередків і виклики, які стоять перед ними; співпрацю університетської полоністики зі шкільною практикою; сучасні горизонти мовознавчих, літературознавчих і культурологічних досліджень у галузі полоністики. Зокрема, вчені обговорили питання, пов’язані з особливостями викладання польської мови як іноземної, можливостями використання словників і мультимедійних засобів у цьому процесі; мовознавчі аспекти етикету, стереотипу; помилки у мовленні осіб, які вивчають польську мову; наголосили на важливості розвитку польсько-українських літературних контактів, а також провели компаративні паралелі між польською та українською літературами ХХІ століття.

Додамо, що в рамках наукової конференції «Полоністика у ХХІ столітті: між локальним і глобальним» відбулася зустріч «I Biesiada Polonistyczna», де вчителі-полоністи мали змогу виступити перед теоретиками з університетських кафедр.

Нагадаємо, що конференція проходила  за сприяння Генерального консульства Республіки Польща у Львові з ініціативи кафедри польської філології Львівського університету.

Світлини: Олександра Лавриновича Більше фото