«Біженці та мігранти як виклик для суспільства»: погляд науковців

Близько 40 студентів і викладачів Львівського національного університету імені Івана Франка, Байротського університету (Німеччина), Львівського інституту менеджменту, а також громадяни України, які були змушені покинути своє місце проживання у зв’язку з агресією Росії, взяли участь у ІІ Міжнародному українсько-німецькому семінарі «Біженці та мігранти як виклик для суспільства», який відбувся 23 листопада 2016 року в Дзеркальній залі Львівського університету.

Організаторами заходу є географічний факультет спільно з факультетом міжнародних відносин Львівського університету, які свого часу прийняли на навчання найбільшу кількість студентів із Криму й інших тимчасово окупованих територій України, а також Львівський інститут менеджменту.

Декан географічного факультету Володимир Біланюк відзначив, що сьогодні науковці саме географічного факультету та факультету міжнародних відносин Львівського університету досить гостро відчувають проблему тимчасово переміщених осіб, тож, разом із представниками країн Євросоюзу, зокрема Німеччини, мають намір обговорити актуальні проблеми внутрішньо і зовнішньо переміщених осіб, аби  напрацювати певні вектори їх вирішення.

«Сьогодні обговорюємо тему, яка в останні роки стала на порядку денному країн Європи та світу в цілому. Вона пов’язана не тільки з людьми, які за певних обставин змушені покинути своє місце проживання і шукати прихистку, але й формує важливе питання світової глобальної безпеки», – зауважив декан факультету міжнародних відносин Маркіян Мальський.

Професор підкреслив, що ця тема сьогодні є порівняно новою, тож, на думку науковця, «потрібно створити певну концептуальну модель, інтелектуальну базу для того, щоб пояснити, що сьогодні відбувається у світі, чому люди вимушені покидати свої місця проживання і шукати прихистку на інших територіях або в інших країнах світу».

Окресливши тематику круглого столу, професор Маркіян Мальський слушно зауважив, що сьогодні в суспільстві не існує чітко визначеного поняття біженців, а відтак, це погіршує стан справ у країні. «Ми називаємо переміщених людей біженцями, мігрантами, переселенцями, внутрішньо переміщеними особами… Тож правильна концептуалізація цього процесу стане основою для юридичного оформлення потрібних документів і дасть змогу виробити чіткі механізми для подальшої роботи країни, адже проблема внутрішньої міграції осіб в Україні впливає не тільки на внутрішню політику, але й змінює зовнішньополітичний вектор», – переконаний дипломат.

На актуальності й важливості обраної для круглого столу темі наголосив ректор Львівського інституту менеджменту, професор Мирон Янків. Тема переселенців, на думку науковця, є важливою не тільки для України, але й для Польщі, Білорусії та інших сусідніх країн. «Тому проведення круглого столу – це можливість напрацювати відповідні рекомендації щодо цієї проблеми й передати їх представникам української влади», – зазначив професор.

Координатор проекту з німецької сторони Ніколай Тойфель наголосив на тому, наскільки важливими є порушені питання для обох країн, адже Німеччина також стикнулася із проблемою вимушених мігрантів.

Так, учасники круглого столу обмінялися міркуваннями щодо державного захисту та допомоги переселенцям в Україні, проблем і перспектив інтеграції вимушено переміщених осіб у місцеві громади, а також порушили питання суспільно-географічних особливостей внутрішніх переміщень населення в умовах гібридної війни Росії проти України.

Зокрема, про реальні події весни 2014 року в Криму, коли «зелені чоловічки» заполонили усі місця стратегічного значення, а на півострів паралельно звозили російських громадян із судимістю, про полон і тортури над місцевими жителями розповів присутнім український активіст із Криму, який був незаконно ув’язнений Росією під час анексії півострова, Міністр лісового господарства АР Крим у 1993-2006 роках, фотокореспондент Анатолій Ковальський.

Крім того, науковці розглянули питання захисту вимушених мігрантів, а також освітньої міграції в умовах військових конфліктів, проаналізували історико-географічні аспекти міграційних процесів у контексті глобалізації українства та міграційні процеси в прикордонних регіонах України.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото