Близько 4 800 учнів з усієї України взяли участь у конкурсі юних дослідників «Кристали» імені Євгена Гладишевського

20 травня 2017 року відбувся фінальний етап і підведення підсумків щорічного конкурсу з кристалохімії для школярів загальноосвітніх навчальних закладів з усієї України. Конкурс «Кристали» відбувається уже увосьме і цьогоріч його організаторами є Національний центр «Мала академія наук України», кафедра неорганічної хімії Львівського національного університету імені Івана Франка і Комунальний заклад Львівської обласної ради «Львівська обласна Мала академія наук учнівської молоді».

Зазначимо, що цього року Конкурс отримав ім’я його засновника – видатного вченого в галузі кристалохімії, доктора хімічних наук, професора, засновника Львівської кристалохімічної школи, заслуженого діяча науки України, лауреата Державної премії України в галузі науки і техніки Євгена Гладишевського.

До участі у Конкурсі зголосилися майже 4 800 учнів з усіх областей України. Під час першого етапу інтелектуального змагання учні 1-6 класів вирощували кристали з отриманих реактивів, а учні 7-11 класів готували та надсилали тези своїх наукових спостережень на тему «Кристали: таємниці росту та мистецтво синтезу», які у форматі стендових доповідей вони представили 20 травня в Університеті.

Роботи школярів оцінювало висококваліфіковане журі, до складу якого ввійшли: професор кафедри загальної та координаційної хімії Університету Марії Кюрі-Склодовської, голова журі Зофія Жончинська (м. Люблін, Польща), а також представники хімічного факультету Львівського національного університету імені Івана Франка – доцент Зіновія Шпирка, старший науковий співробітник Ярослав Токайчук, доцент Наталія Муць, аспірант Тарас Деленко і студент Данило Марискевич.

Перед тим, як підвести підсумки конкурсу «Кристали» до усіх учасників звернувся голова оргкомітету, член-кореспондент НАН України, проректор з наукової роботи Львівського національного університету імені Івана Франка, професор Роман Гладишевський. Зокрема, Роман Євгенович розповів про історію заснування і традицію проведення Конкурсу, а також акцентував увагу на кристалографії і кристалохімії як перспективних напрямках наукових досліджень.

Метою Конкурсу є популяризація знань з хімії та суміжних галузей науки, підтримка обдарованих дітей та учнівської молоді, залучення їх до науково-дослідницької діяльності в гуртках і секціях наукових відділень Малої академії наук України. Втім, Роман Гладишевський під час вітального слова сформулював мету значно коротше: «Проведенням нашого Конкурсу ми сприяємо створенню умов для того, щоб у сильній країні жили щасливі люди».

Долучилися до вітань також представники Львівської міської ради, які, зокрема, висловили переконання, що Конкурс буде й надалі розвиватися, а отже приносити користь місту і країні в цілому.

«Мені дуже приємно, що Львівський університет піклується про майбутнє нашої країни, розвиває науку і випускає по-справжньому кваліфікованих фахівців. Від цього залежить економічний, культурний, суспільний, політичний розвиток нашої країни», – зазначила директор департаменту розвитку Львівської міської ради Наталія Бунда.

Від імені Малої академії наук України привітала учасників заходу завідувач відділу організаційно-масової роботи МАН Людмила Гайдай. Зокрема, Людмила Миколаївна відзначила, що усі учасники ІІ туру Конкурсу уже є переможцями, адже вони пройшли нелегкий відбір з-поміж понад чотирьох з половиною тисяч учнів, які зголосилися для участі у змазанні.

Долучилася до вітань також директор КЗ ЛОР «Львівська обласна академія наук учнівської молоді» Іванна Бородчук.

«Цей Конкурс є надзвичайно благородним, шляхетним і світлим. Благородним, бо він носить ім’я визначної людини і видатного вченого, а шляхетним і світлим, бо у ньому беруть участь діти, які згодом творитимуть нашу науку», – зазначила Іванна Антонівна і додала, що це єдиний Конкурс, який наскільки активно об’єднує довкола науки школярів, їхніх батьків і наставників.

Голова журі, професор кафедри загальної та координаційної хімії Університету Марії Кюрі-Склодовської Зофія Жончинська зазначила, що Конкурс є надзвичайно важливим для популяризації науки у світі і подякувала, що участь у заході змогли взяти троє учнів з Польщі.

Після вітальних слів відбулась церемонія нагородження переможців Конкурсу.

Спершу нагородили наймолодших учасників інтелектуальних змагань – учнів 1-6 класів. У номінації «Найбільший кристал» перемогу здобули учениця 1 класу Маріупольського НВК «Ліцей-школа №14» Донецької області Даяна Лезкано й учениця 4 класу ЗОШ І-ІІІ ступенів №13 м. Херсона Софія Краюшкіна. «Найякісніший кристал» вдалося виростити учениці 2 класу СЗШ I ступеня №53 з поглибленим вивченням англійської мови м. Львова Аліні Дмитрук і третьокласниці СЗШ №20 м. Кам’янське Дніпропетровської області Дар’ї Яценко. Переможцями у номінації «Найоригінальніший кристал» стали учениця 6 класу Криворізького Жовтневого ліцею Дніпропетровської області Єлизавета Бєлоусова та учениця 3 класу Шепетівського НВК №3 Хмельницької області Софія Кондратюк. У номінації «Віртуальний кристал» перемогу здобули Валерія Дзюбинська, учениця 3 класу Тернопільської СЗШ І ступеня з поглибленим вивченням основ економіки та Евеліна Пелипенко, учениця 3 класу Лиманського НВК «ЗОШ I-III ступенів-ДНЗ» №1Донецької області.

Усіх переможців конкурсу серед учнів 1-6 класів нагородили дипломами і цінними призами.

Надзвичайно відповідальним моментом конкурсу також було визначення переможців серед учнів 7-11 класів, які провели надзвичайно ґрунтовні і цікаві наукові дослідження. За словами голови оргкомітету Романа Гладишевського, на основі деяких представлених наукових спостережень школярів можна розробляти успішні учнівські стартапи.

Отож, з-поміж усіх представників 169 навчальних закладів із 20 областей України перемогу виборола учениця 9 класу Української гімназії №1 м. Івано-Франківська Анастасія Мельницька, яка презентувала роботу «Визначення показника заломлення світла у вирощених кристалах».

Друге місце посіли учень 9 класу Кременчуцького ліцею №4 Полтавської області Максим Кіндра (за роботу «Дослідження росту кристалів міді в процесі відновлення катіонів Сu2+ металічним алюмінієм у гелі агару») та учень 10 класу Вугледарського НВК «Політехнічний ліцей ‒ ЗОШ І-ІІ ступенів» Донецької області Андрій Поляков (за роботу «Кристали часу»).

Третє місце у масштабних учнівських змаганнях вибороли: учень 8 класу Енергодарського НВК №5 Запорізької області Володимир Белозьоров (за роботу «Дослідження динаміки росту кристалів залежно від змодельованих умов»), учениця 11 класу Чернівецького ліцею №3 медичного профілю Олександра Пиптюк (за роботу «Кристали, що світяться»), учень 9 класу Дмитрівської ЗОШ І-ІІІ ступенів №1 Кіровоградської області Сергій Слівінський (за роботу «Вплив магнітного поля на ріст кристалів залізного купоросу»).

Переможець та призери Конкурсу серед учнів 7-11 класів отримали премії професора Євгена Гладишевського.

Зазначимо також, що цьогоріч видано збірник учнівських наукових тез Всеукраїнського конкурсу юних дослідників «Кристали» імені Євгена Гладишевського.

На завершення заходу заступник декана хімічного факультету Григорій Дмитрів запросив усіх учасників Конкурсу вступати у Львівський національний університет імені Івана Франка.

Організатори заходу зазначають, що основними завданнями Конкурсу є залучення дітей та учнівської молоді до поглибленого вивчення хімії та інших природничих наук, розвиток пізнавальних інтересів дітей та учнівської молоді, організація їхньої самостійної та колективної пізнавальної діяльності, формування наукових основ і практичних навичок проведення наукового дослідження, підвищення загальноосвітнього рівня учнів, оволодіння вмінням самостійно безпечно працювати з хімічними реактивами, обробляти, аналізувати та представляти інформацію, а також стимулювання творчого самовдосконалення і підтримка обдарованих дітей та учнівської молоді.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото