Фінський дослідник Юкка Рислаккі розповів, як боротись із російською пропагандою

У рамках ХХІІ Форуму видавців 10 вересня 2015 року відомий фінський журналіст, письменник, політолог і карикатурист Юкка Рислаккі відвідав Університет, де зустрівся зі студентами факультету журналістики та прочитав їм лекцію на тему: «Російська пропаганда і дезінформація проти країн Балтії та України», а також презентував авторську розвідку «Воркута! Повстання у виправно-трудовому таборі».

Письменника-документаліста, автора численних науково-популярних книг Юкку Рислаккі представив присутнім засновник і директор видавництва «Літопис» Михайло Комарницький. Він подякував фінському гостю за співпрацю і за можливість перекласти та видати українською мовою дуже важливе в історичному контексті дослідження про Воркуту. Михайло Комарницький закликав студентів до діалогу із Юккою Рислаккі та до прочитання його дослідження, адже «найважливіше – читати книги, які змінюють свідомість».

Перед початком лекції фінський письменник привітав студентів із відкриттям масштабної події – ХХІІ Форуму видавців і зауважив, що, «не зважаючи на складну ситуацію в країні, українці все ж видають і, що не менш важливо, читають книги».

Під час лекції Юкка Рислаккі зазначив, що «механізми російської дезінформації повністю перенесені зі сталінських часів. Однак у них фігурує один новий епітет – «бандерівці», хоча в Росії ніхто достеменно не знає, хто такий Степан Бандера. Росіяни мають лише розуміння фашизму і вважають, що з фашистами неможливо домовитись, їх потрібно лише знищити».

Проте доповідач усе ж переконаний, що міжнародна преса (західна та США) знає про реальну ситуацію в Україні, а тому дезінформація на українських теренах є незначною. На запитання «що робити з пропагандою?» Юкка Рислаккі розповів про латвійський досвід: «За рішенням латвійського державного керівництва було закрито декілька ключових російських пропагандистських телеканалів. Хоча й цього не достатньо. Потрібно також мати альтернативні джерела забезпечення якісною інформацією».

У російських діях на Сході України й у Грузії доповідач вбачає і позитивні наслідки, адже «Латвія, Естонія, Грузія та Україна об’єднуються у так звані братські групи, а військові НАТО зараз максимально наближені до російського кордону».

«Саме Революція Гідності, Майдан врятували українців від російської експансії, а коли «зелені чоловічки» опинились у Криму, латвійці задумались про такі ж наслідки для них. Розгортання такої ситуації, думаю, пов’язано з тим, що Росія не може вибачити Україні та країнам Балтії проголошення 1991 року Акту незалежності держав колишнього Радянського Союзу», – пояснив Юкка Рислаккі.

Після лекції доповідач відповів на питання студентів, що стосувались процесу написання книги про виправно-трудовий табір Воркута, і дав декілька порад щодо того, як боротися й перемогти в інформаційній війні проти Росії.

Світлини: Ірини Кузьми Більше фото