In memoria: наукова конференція на пошану відомого політолога, доцента Львівського університету Юрія Шведи

В Університеті вшанували пам’ять провідного фахівця в галузі партології та псефології, доцента кафедри політології філософського факультету Юрія Шведи.

Колеги, друзі та родина Юрія Шведи, його студенти й аспіранти, представники депутатського корпусу і влади взяли участь у науковій конференції «Політичні партії і вибори: українські та світові практики» (пам’яті Юрія Романовича Шведи), що відбулась 8 жовтня 2016 року у конференц-залі факультету міжнародних відносин Львівського національного університету імені Івана Франка.

Хвилиною мовчання вшанували учасники конференції світлу пам’ять Юрія Шведи.

«Сьогодні нас зібрала пам’ять і відповідальність. Пам’ять про нашого колегу й доброго друга, талановитого політолога й вдумливого аналітика, ученого і педагога Юрія Шведу, а також відповідальність перед нинішнім і майбутнім українським днем, перед справою, яку ми сьогодні спільно робимо, – звернувся до присутніх зі вступним словом Ректор Володимир Мельник. – Як людина, громадянин, науковець і політолог Юрій Шведа відповідально ставився до свого обов’язку – працювати на розвиток політичної науки й удосконалювати її практичний вимір».

Ректор поділився спогадами про досвід особистого спілкування з Юрієм Шведою, представивши його як цікавого співрозмовника з критичним поглядом, зокрема й на суспільно-політичну й економічну ситуацію в Україні, як скурпульозного вченого й небайдужого до долі держави громадянина.

«У час, коли на шальку терезів поставлена доля народу та є загроза існуванню держави, політик має стати державцем – думати передусім про державу та її громадян, а вже потім про себе», – писав Юрій Шведа, наголошуючи на тому, що коли для політика пріоритетними стають партійні інтереси, то програє Україна.

Професор Володимир Мельник підкреслив, що продовження справи Юрія Шведи, перспективний розвиток його ідей є чи не найкращим пошануванням його пам’яті.

Голова Львівської обласної державної адміністрації Олег Синютка відзначив, що наукове обговорення питань, пов’язаних із виборчим процесом в Україні, дозволяє під іншим кутом зору поглянути на ті процеси, які відбуваються сьогодні в нашій державі. Олег Михайлович зауважив, що політолог Юрій Шведа, з яким він мав приємність спілкуватись, безпосередньо займався вивченням цієї проблематики, а відтак його досвід буде корисним передусім лідерам політичних партій.

Згадуючи епізоди з життя, позначені зустрічами й розмовами з Юрієм Шведою, Народний депутат України Оксана Юринець розповіла, що часто в колі близьких знайомих його називали «мегамозоком». «Він справді завжди любив контраверсійно питати, заперечувати і ставити багато речей під сумнів. Це була людина, яка не просто несла освіту, а просвіту», – наголошуючи на неординарності особистості, змалювала постать Юрія Романовича Оксана Юринець.

«Ким він був більше: істориком, політологом, практичним політиком, соціологом? Своїм критичним і раціональним підходом він не лише зосереджував увагу на суперечливих моментах, а завжди показував напрям, як можна робити по-іншому», – зауважив Народний депутат України Михайло Хміль.

«Сьогодні в мене особливий настрій і тут панує особлива атмосфера, адже ми проводимо конференцію, присвячену питанням, якими Юрій Романович займався впродовж усього свого життя. Але його з нами поруч нема…» – з жалем промовив професор кафедри політології Анатолій Романюк.

Оперуючи біографічними даними про Юрія Шведу, Анатолій Семенович виокремив кілька виняткових рис, які розкривають сутність характеру його колеги: прагнення до безперервної самоосвіти й удосконалення, нестримний творчий пошук, активна громадянська позиція, вимогливість, критичність і неймовірна працездатність.

Професор Анатолій Романюк переконаний, що пам’ять про Юрія Шведу – це те, що він зробив, його творчий і науковий доробок. «Ставлення колег і знайомих до пам’яті про Юрія Романовича показує, якою була ця людина», – зауважив він.

Спогадами про спільне навчання з Юрієм Шведою у студентські роки радо поділився заступник директора Українського інституту національної пам’яті, кандидат історичних наук, доцент Олег Омельченко. «Талановий політолог, потужний аналітик із політичною інтуїцією», – так відгукнувся про свого однокурсника Олег Володимирович. «І хоч Юри з нами й немає, однак його думки, ідеї, аналітика та висновки житимуть вічно», – запевнив він.

Олег Омельченко також звернувся до учасників конференції з пропозицією започаткувати низку меморіальних заходів на пошану доцента Львівського університету Юрія Шведи та створити його іменний фонд для підтримки талановитих студентів-політологів.

Додамо, що після урочистого відкриття конференції відбулась презентація книжки Юрія Шведи «Псефологія», яка побачила світ уже після відходу у Вічність відомого політолога.

Відповідно до програми конференції цього дня також відбулись пленарне і секційні засідання за такими тематичними напрямами: «Ю.Р. Шведа – науковець, педагог, особистість»; «Українські партії та багатопартійність»; «Партії та партійні системи: світовий досвід»; «Партійні та виборчі системи: інституційно-процесуальна кореляція».

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото