Конференція, присвячена 90-річчю академіка Романа Кучера

Я – вічного вогню надійний схов.

А як помру, займеться в інших знов

Те, що в моїй душі палахкотіло…

У рамках березневої сесії хімічної комісії Наукового товариства імені Т. Шевченка 12 березня 2015 року відбулась конференція, присвячена 90-ій річниці від дня народження академіка НАН України, доктора хімічних наук, лауреата Державної премії України в галузі науки і техніки, дійсного члена НТШ, професора Романа Володимировича Кучера.

Відкрив конференцію голова хімічної комісії НТШ, декан хімічного факультету, професор Ярослав Каличак. У вступному слові він відзначив вагомий внесок Романа Володимировича в розвиток хімічної науки, зокрема, кінетики радикальних реакцій.

З вітальним словом звернувся до учасників конференції голова Наукового товариства імені Т. Шевченка в Україні, член-кореспондент НАН України Роман Кушнір, який наголосив, що академік Роман Кучер належав до провідних ініціаторів відродження НТШ в Україні й згодом очолив хімічну комісію. «Роман Володимирович був рішучою людиною і мав науковий  дар передбачення, пропонуючи наперед шляхи вирішення наукових проблем», – зауважив голова НТШ.

Зі сторінками біографії академіка Романа  Кучера ознайомила чисельну аудиторію його перша аспірантка, доцент хімічного факультету Мирослава Ковбуз. Вона розповіла про особливий талант Романа Кучера як науковця й педагога, а також його здатність захоплювати молодь науковим пошуком.

Професор Йосип  Опейда узагальнив науковий доробок вченого в галузі рідинофазного та твердофазного окиснення в Донецькому відділенні інституту фізичної хімії НАН України.

Від імені Львівського відділення фізико-хімії горючих копалин Інституту фізико-органічної хімії і вуглехімії імені Л.М. Литвиненка виступили Олександр Покуца з доповіддю «Застосування методу співокиснення органічних субстратів для отримання практично важливих сполук» та Олена Карпенко, яка розповіла про процеси мікробного окиснення для біосинтезу поверхнево-активних речовин з поліфункціональними властивостями.

З інформативною доповіддю про наукову діяльність Романа Кучера у Львівському політехнічному інституті виступив доктор хімічних наук, професор, завідувач кафедри аналітичної хімії Національного університету «Львівська політехніка», директор Інституту хімії та хімічних технологій, заслужений діяч науки і техніки України, дійсний член Наукового товариства імені Т. Шевченка Йосип Ятчишин.

У всіх доповідях учених-хіміків йшлося не тільки про вагомі наукові досягнення, але й про вміння працювати зі студентами. Лекції Романа Кучера завжди були цікавими та захопливими. Усі доповідачі наголошували на  внеску Романа Володимировича Кучера в розвиток української хімічної науки, зокрема на важливих етапах його діяльності: з 1966 року, коли він очолив організований ним у Донецьку відділ радикальних процесів Донецького відділення фізико-органічної хімії Інституту фізичної хімії АН УРСР, та 1972 року, коли Романа  Володимировича обрали академіком АН УРСР.

Науково-дослідну роботу Роман Кучер успішно поєднував з науково-педагогічною, керуючи кафедрою фізичної хімії Донецького державного університету. За період 1966-1980 років  Роман Володимирович створив у  Донецьку наукову школу, дослідження якої з фундаментальних і прикладних проблем (рідинофазне і мікробіологічне окиснення органічних сполук, процеси радикальної полімеризації, проблеми стабілізації і переробки твердого палива та ін.) відзначаються оригінальністю і вносять вагомий внесок у науку. За цикл робіт «Дослідження процесів радикально-ланцюгового і ферментативного окиснення вуглеводнів в емульсіях» Романові Володимировичу  у 1975 році було присуджено премію АН УРСР імені Л.В. Писаржевського.

Наукові публікації академіка Романа Кучера налічують 8 монографій; 15 авторських свідоцтв; 430 статей і тез доповідей. Під керівництвом Романа Володимировича виконано та захищено понад 70 кандидатських і10 докторських дисертацій.

Розвиток наукових ідей Романа Володимировича Кучера продовжується у Львівському національному університеті імені Івана Франка,  Національному університеті «Львівська політехніка» та у Львівському відділенні фізико-хімії горючих копалин Інституту фізико-органічної хімії і вуглехімії імені Л.М. Литвиненка.

У засіданні також взяв участь син академіка Романа Кучера –  кандидат медичних наук, доцент Аскольд Кучер, який виступив із надзвичайно цікавою та ілюстративною доповіддю «Ультразвук і мистецтво». Він подякував усім учасникам конференції за пам’ять та продовження наукових традицій, започаткованих його батьком – академіком Романом Володимировичем Кучером.

Більше фото