Львівський університет взяв участь у фестивалі «Наукові пікніки»

4 жовтня 2020 року у Львові відбувся фестиваль науки і технологій «Наукові пікніки: Вакцина здорового глузду». У заході взяли участь чотири факультети Львівського національного університету імені Івана Франка – біологічний, геологічний, фізичний та хімічний. Цьогорічний фестиваль присвятили обговоренню питань перспективності наукових досліджень в умовах глобальної кризи та невизначеності.

Лекційна частина програми складалася з розмов про культуру, освіту, інформаційну вакцинацію, перспективність наукових досліджень в умовах пандемії, а також панельних дискусій.

Практичний блок включав цікаві досліди та експерименти з природничих наук, захопливі майстер-класи на екологічну тематику, демонстрацію інноваційних розробок у сфері робототехніки й VR-технологій та унікальну ретро-виставку.

Родзинкою цьогорічного фестивалю стала особлива секція – «Модель створення вакцини». У ході роботи учасники спостерігали за відтворенням етапів винайдення вакцини, зокрема відбулася демонстрація процесів надання першої домедичної допомоги, роботи в лабораторії, проведення комп’ютерних обрахунків, виготовлення індивідуальних засобів захисту на 3D-принтерах, створення ліків, введення вакцин.

Студенти біологічного факультету Дмитро Біда, Олена Груба, Ірина Матис, Нікіта Поліщук, Сергій Романов, Марина Скворцова, Максим Стець, Юрій Федорко допомогли відвідувачам фестивалю зрозуміти, чим займається сучасна біологічна наука. Зокрема, показали відвідувачам як можна виділити ДНК з рослинної сировини та букального епітелію людини, побачити фрагменти ДНК, розділені в агарозному гелі; продемонстрували отримання рекомбінантних білків медичного та промислового значення у клітинах дріжджів, моніторингу і відбору продуцентів глюкозооксидази Aspergillus niger та аргінази І людини, аналізу активності цих ферментів; презентували глядачам як можна визначати концентрацію білка в безклітинних екстрактах дріжджів і не лише в них, проаналізувати суміші білків за допомогою електрофоретичного розділення в поліакриламідному гелі та виявити цільові білки за допомогою антитіл методом Вестерн-блот аналізу.

Усі представлені на цьому науково-публічному заході досліди склали одну цілісну картину того, як можна отримати рекомбінантні білки, зокрема й ті, що використовуються для виробництва вакцин. Завдяки Фестивалю науки і технологій «Наукові пікніки: Вакцина здорового глузду» студентам біологічного факультету вдалося припідняти завісу таємничості неймовірно цікавого та складного світу молекулярної біології, біомедицини та біотехнології.

Водночас команда геологічного факультету у складі Альбертини Бучинської, Лариси Генералової, Олександра Костюка, Антон Сухоставця, Олексія Терлецького, Тетяни Ціхонь), запрошувала відвідувачів фестивалю поринути у світ мінералів. Гості мали змогу ознайомитися зі світовими колекціями унікальних зразків руд та оцінити неперевершену красу кристалів кварцу, кальциту, піриту, турмаліну тощо. Побачивши робочі геологічні карти та потримавши в руках як синтетичні так і природні мінерали, відвідувачі фестивалю могли відчути дух розвідника та золотошукача, а головне, зрозуміти суть законів покладених в основу процесів мінералоутворення й спробувати збагнути мудрість Творця, яка закладена у мінералах.

Враженнями від участі у фестивалі поділився декан хімічного факультету Університету Григорій Дмитрів.

Григорій Степанович переконаний, що формат фестивалю «Наукові пікніки» є надзвичайно вдалим. «Наш факультет брав участь в «Наукових пікніках» минулого року спільно з корпорацією «Артеріум», і цей досвід ми вирішили повторити й у 2020 році. Тож, в нашому наметі поряд зі Студентським науковим товариством хімічного факультету у складі Марії Лопачак, Софії Івах, Анастасії Михайлевич, Віталія Качмарика та Олега Гудзьо працював також випускник нашого факультету Микола Лехновський.

Студентське наукове товариство підготувало для учасників «Наукових пікніків» цікавий квест з трьох частин, котрий могли пройти усі охочі, відсканувавши QR-коди. Усі учасники отримували стікери на хімічну тематику як подарунки, а ті, хто дав чимало правильних відповідей – блокноти від нашого партнера, корпорації «Артеріум».

Окрім цього кожних 20 хвилин Микола Лехновський демонстрував відвідувачам пікніків захопливі досліди, а наші студенти допомагали їх інтерпретовувати, пояснюючи усім зацікавленим важливість хімічних знань в повсякденному житті і, найголовніше, – перспективність цієї науки у майбутньому кар’єрному розвитку», – розповів Григорій Дмитрів.

Представники Львівського національного університету імені Івана Франка також взяли участь у панельних дискусіях. Зокрема в обговоренні актуальних питань щодо історії свторення вакцини, здорового глузду у науці та освіті виступили завідувачка кафедри мікробіології ЛНУ ім. Івана Франка Світлана Гнатуш, доцент кафедри зоології Ігор Дикий, керівниця Центру маркетингу та розвитку Львівського університету, доцентка кафедри загальної педагогіки та педагогіки вищої школи Ольга Осередчук, доцентка кафедри теорії та історії культури Оксана Дарморіз, заступниця декана філософського факультету з навчально-методичної та виховної роботи, доцентка кафедри теорії та історії культури Тетяна Власевич.

До слова, організатори фестивалю «Наукові пікніки» Андрій Москаленко та Олена Павлюк високо оцінили роль Львівського національного університету імені Івана Франка у цьому заході.

Більше фото