Лекція Філіпа Сендса «Крим і міжнародне право»

30 квітня 2015 року в Дзеркальній залі Львівського національного університету імені Івана Франка відбулася лекція королівського адвоката, професора права Університетського коледжу Лондона Філіпа Сендса на тему «Крим і міжнародне право».

Зустріч відкрив декан юридичного факультету Андрій Бойко. «Упродовж останніх років ми тісно контактуємо із професором. Завдяки цій співпраці сформувалися ґрунтовні академічні традиції, адже професор Сендс перейнявся проблемою формування у Львові й Університеті успішних юристів-міжнародників. Він відкрив для світу великий пласт взаємопов’язаних речей, які стосуються вихованців нашого вишу», – зазначив Андрій Бойко.

До вітального слова долучився завідувач кафедри європейського права факультету міжнародних відносин Михайло Микієвич. «Сьогодні головними учасниками нашої зустрічі є студенти, адже в Університеті – свято міжнародного права. Маємо унікальну зустріч із професором Філіпом Сендсом, під час якої обговоримо проблему територіальної цілісності України, що тісно пов’язано з правом людини на життя. А відтак, сьогоднішня зустріч допоможе нашим юристам-міжнародникам в майбутньому не допускати подібних фактів», – переконаний Михайло Микієвич.

«Під час лекції поговоримо про можливості міжнародного права. Утім, я буду дуже обережний у своїх висловлюваннях, аби не створювати непередбачуваних ситуацій. Я констатуватиму факти, – розпочав лекцію професор Філіп Сендс. – Спочатку потрібно звернутися до історії. Рівно 100 років тому Галичина, і Львів зокрема, була окупована російськими військами. На подив світової спільноти, через століття Росія знову зазіхає на територіальну цілісність України, зокрема її східної частини. У такій ситуації потрібно ефективно застосовувати міжнародне право, яке з 1915 року набуло значних змін. До слова, тоді не існувало поняття «міжнародний суд», – зазначив Філіп Сендс.

Окресливши основні віхи історії, які вплинули на розвиток і становлення міжнародного права, професор Університетського коледжу Лондона зауважив, що з огляду на це «інколи не потрібно діяти швидко і робити поспішні висновки».

Говорячи про найбільш реальні шляхи виходу України зі стану війни і можливість обстояти своє право в міжнародних судах, професор Філіп Сендс наголосив, що Україна має три легальні правові аргументи, на які може опертися. «Це – факт суверенності країни, права людини і право власності. Обрати один найкращий варіант – немає сенсу, потрібно випробувати всі», – переконаний професор.

Під час лекції Філіпа Сендса йшлося про те, як і за яких обставин Велика Британія здобула суверенітет та аргументи, які вона навела міжнародній спільноті. За словами юриста, Україна теж має всі шанси довести своє право на цілісність країни, і суд повинен розглянути всі позови.

«Використовуючи в суді аргумент щодо захисту прав людини, Україна може без проблем довести це з огляду на беззаперечний факт жорстокості з боку Росії щодо українського народу, як-от при захисті «російськомовних», – каже професор. – Крім того, можна використати на свій захист акт експропріації власності українців з боку Російської Федерації. У цій ситуації не тільки фіксується примусове позбавлення майна і мародерство, а й порушення міжнародного права загалом», – переконаний Філіп Сендс.

«Отже, можливості відстояти своє право Україна має, але для цього потрібен час і висновки суду, який разом із Урядом повинен поставитися до цього надзвичайно серйозно. Якщо зробити неправильний крок – все тільки ускладнить ситуацію», – запевнив професор.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото