Лекція професора Латвійського університету Жанети Озоліни

27 квітня 2015 року на факультеті міжнародних відносин Львівського національного університету імені Івана Франка відбулася лекція професора відділення політичних наук Латвійського університету Жанети Озоліни на тему: «Роль євроінтеграції в розвитку Латвії».

«Кінець Холодної війни в Європі спряв її уніфікації, цілісності та свободі. А відтак, з’явилися умови для партнерських стосунків між країнами, – розпочала лекцію із загальних рис історії, які передували вступу Латвії у Європейський Союз, Жанета Озоліна. – Сьогодні будь-яка країна має право стати повноцінним членом європейської спільноти, і ніхто не має права обирати «кращих». Балтійська країна Латвія стала частиною ЄС завдяки одностайному політичному рішенню з боку Європи зробити всі потрібні дії раз і назавжди. Зі свого боку Латвія теж вирішила взяти участь у складному переговорному процесі. Таким чином, ми знали, що рано чи пізно все-таки станемо частиною Європейського Союзу. У випадку України все набагато складніше. Ви повинні працювати утричі більше й наполегливіше, діяти утричі швидше, ніж ми і повинні постійно переконувати європейських партнерів у тому, що ви маєте право стати частиною Євросоюзу», – зазначила Жанет Озоліна.

Проводячи паралелі між досвідом Балтійських країн та України, професор чітко окреслила основні шляхи розвитку політичної ситуації. «Латвія 15 років йшла до того, аби стати членом Європейського Союзу. Ми були впевнені в нашому успіху, адже весь цей час активно впроваджували болісні й непопулярні реформи. Будьмо відверті – Україна лише розпочала такий процес, а до цього була лише імітація. Упродовж року Ви продемонстрували, що справді намагаєтеся впровадити реформи, на які робить ставку Європейський Союз», – впевнено сказала професор.

Також під час лекції Жанет Озоліна детально проаналізувала розвиток економіки Балтійських країн, зокрема вплив російського ринку на латвійський. За словами професора, на початку 90-х років ринок Латвії на 85-90% залежав від російського, утім сьогодні ця частка становить лише 10-13%.

Жанет Озоліна також звернула увагу на той факт, що дійсні члени ЄС не зацікавлені в інвестуванні в нові країни, які долучаються до них. Та на противагу цьому Європейський Союз активно експортує в інші країни, що автоматично наближає їх до євроспільноти. За словами Жанет Озоліни, це і є причиною того, що Росія виступає проти вступу України до ЄС.

Говорячи про корупцію, професор із Латвійського університету однозначно сказала, що корупція повністю зупиниться тоді, коли кожен громадянин країни перестане давати і брати хабарі. «Уявіть, що ні в лікарні, ні в міліції чи інших закладах не займатимуться хабарництвом. Взагалі. Офіційно братимуть чек про оплату послуг і через банк чи іншу установу оплачуватимуть його з урахуванням податків. Сьогодні ЄС саме це і вимагає від українських політиків і суспільства», – зазначила Жанет Озоліна.

Під час лекції професор окреслила основні віхи латвійської історії та політичні кроки, які сприяли вступу Латвії до ЄС і зауважила, що «Латвія завжди мала великий плюс: всі партії були і є проєвропейськими». «Прагнути до вступу в Європейський Союз варто. Так, це модернізація економіки, збільшення ВВП, підвищення зарплат і значні інвестиції. Сьогодні у Латвії немає жодного сегменту економіки, який би страждав від членства країни у ЄС», – поділилася політичним досвідом Латвії Жанет Озоліна.

Крім того, професор Латвійського університету дала практичні поради Україні щодо прийняття політичних рішень – завжди говорити правду про стан країни, не надіятися на подарунки з боку інших країн, розвивати ефективне урядове управління й активно розширювати коло друзів у ЄС. «Європейський Союз – не рай. Тут потрібно працювати, мати переконливі аргументи й завжди обстоювати свою позицію і прийняті рішення, інакше вас не будуть слухати. Крім того, потрібно шукати однодумців. Кожна країна лобіює свої інтереси, а тому щобільше буде проукраїнських представників у різних установах та організаціях Європи, то потужнішою буде підтримка України в ЄС», – переконана Жанет Озоліна.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото