У Львівському університеті розпочала роботу наукова конференція, присвячена 500-літтю Реформації

3 жовтня 2017 року у Дзеркальній залі Львівського національного університету імені Івана Франка відбулося урочисте відкриття і пленарне засідання Міжнародної наукової конференції «Реформація як суспільне явище: український вимір».

З вітальним словом до учасників звернулася проректор з науково-педагогічної роботи та міжнародної співпраці Університету Марія Зубрицька, яка наголосила, що Реформація дала поштовх до книжкової революції, освітніх перетворень і культурних змін тогочасної Європи, а відтак уже через це її значення й вагу неможливо недооцінювати.

Також до вітальних слів долучилися декан історичного факультету ЛНУ ім. Івана Франка Роман Шуст, завідувач кафедри нової та новітньої історії зарубіжних країн Степан Качараба, директор Наукової бібліотеки Університету Василь Кметь та єпископ Церкви християн віри євангельської Василь Боєчко.

У більшості виступів йшлося про те, що з перспективи 500-річчя ми оцінюємо реформацію не в категоріях «позитивний» чи «негативний», а насамперед – у руслі якісних змін у суспільстві, у духовному розвитку Церкви, в еволюції освітніх систем, національно-просвітніх проектів (ініційованих Реформацією чи всупереч їй) та культури загалом.

Пленарне засідання конференції розпочав директор університетської книгозбірні Василь Кметь, який представив доповідь «Екзегетика і толеранція: український досвід православно-протестантського діалогу XVI – середини XVII століть». Дослідник на прикладі змін традиційного православного українського культурного простору під впливом реформації (від конфронтації та критики до пошуків конструктивного діалогу) проілюстрував, як упродовж сторіч рухалися процеси міжконфесійних порозумінь: від принципу «сотеріологічного ексклюзивізму» до ідей інклюзивізму, а відтак – до плюралізму та аж до сучасної концепції толеранції.

Професор кафедри церковної історії Українського католицького університету Вікторія Любащенко виступила із доповіддю «Феномен Реформації у контексті західного і східного християнства». У дослідженні вона  наголосила на потребі вивчення Реформації як багатоконфесійного і загальноєвропейського феномену, а не лише у руслі історії протестантизму. Особливо цікавий екскурс зробила доповідач в минуле православного реформаторського руху в українському середовищі (на прикладі реформ митрополита Петра Могили), який був штучно перерваний через насильницьке поглинання самостійної української православної церкви московською…

Викладач Українського гуманітарного інституту Фелікс Понятовський розповів про феномен екуменізму та його вияви в сучасному протестантизмі. А професор університету Монтеморелос (Мексика) Антоніо Кремедас розповів про наукову революцію XVI–XVII ст. у світлі протестантської реформації в Європі.

Надалі конференція продовжила роботу у секціях, які відбулися у Науковій бібліотеці Львівського університету.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото