Міжнародна наукова конференція  «Sapere aude! Український Вільний Університет: 1945-2015»

8 жовтня 2015 року в Дзеркальній залі Львівського національного університету імені Івана Франка відбулось відкриття Міжнародної наукової конференції «Sapere aude! Український Вільний Університет: 1945-2015», присвяченої 70-річчю діяльності УВУ в Німеччині.

«Маю честь привітати учасників ювілейної конференції «Sapere aude! Український Вільний Університет: 1945-2015», – звернувся з вітальним словом до присутніх декан факультету журналістики, кандидат філологічних наук, професор, доктор УВУ Михайло Присяжний. – Зазначу, що Український Вільний Університет був створений 18 січня 1921 року у Відні й донині успішно працює, має здобутки й перспективи на майбутнє. А відтак, сьогодні в доповідях учасників нашої конференції йтиметься про проблеми УВУ, його досягнення, а також про постатей, які увійшли в історію вишу».

Привітав із ювілейною датою представників Українського Вільного Університету Ректор Львівського університету, професор Володимир Мельник. Володимир Петрович зазначив: «Сьогодні важлива, знакова подія, коли дружній Український Вільний Університет відзначає 70-річчя в нашому Університеті. А відтак, у цьому можна простежити багато символічних паралелей, які засвідчують збіги інтересів, місій і призначень наших університетів. Перше – це спільні пріоритетні завдання – доступ до освіти і питання демократії, адже це наріжна функція будь-якого університету. Знаковим є і те, що перша угода про співпрацю між Львівським університетом і закордонним партнером була підписана саме з УВУ в Мюнхені, а відтак, масштаб роботи, який постав перед нашим Університетом, був визначений тими параметрами, які були притаманні для УВУ».

Ректор також відзначив, що «події, які є урочистими для Українського Вільного Університету, є урочистими й для нас, адже увага наших науковців до діяльності цього вишу була прикута упродовж усього часу його існування». «Наша співпраця буде плідною, а розвиток Університету в Мюнхені буде лише сприяти нашій подальшій активній співпраці», – переконаний Володимир Мельник.

Ректор Українського Вільного Університету в Мюнхені Ярослава Мельник від імені сенату Українського Вільного Університету та його професорського й докторського складу привітала учасників конференції, присвяченої 70-річчю діяльності УВУ в Німеччині. «Львівський національний університет імені Івана Франка – це той виш, з яким ми маємо найтісніші і найдавніші зв’язки. Сподіваюся, що наша плідна співпраця продовжуватиметься, а ця конференція буде не парадним заходом, а накреслить траєкторію розвитку Українського Вільного Університету в майбутньому», – переконана Ректор.

Декан факультету журналістики Михайло Присяжний озвучив вітання Міністра освіти і науки України Сергія Квіта з ювілеєм Українського Вільного Університету в Мюнхені. «УВУ виконує унікальну роль в історії України, створивши незалежне інтелектуальне середовище за межами окупованої Батьківщини, розвинувши українські традиції науки і вищої освіти в поєднанні зі сучасними західними зразками, плекаючи державницьке мислення й інституційно заступаючи на еміграцію в український академічний світ», – йшлося у вітальному слові Сергія Квіта.

Від імені голови Західного Наукового Центру НАН України Зіновія Назарчука учасників конференції привітав директор Олег Зинюк, зазначивши, що «Західний Науковий Центр за час каденції Ярослави Мельник на посаді ректора встановив тісні контакти, запровадив механізми їх реалізації, здобув певні досягнення й налаштований на подальшу плідну академічну співпрацю».

Конференція продовжила роботу у форматі пленарного засідання, під час якого учасники виголошували наукові доповіді, присвячені історії та становленню Українського Вільного Університету в Німеччині. Науковці також взяли участь у тематичних секційних засіданнях «Найкоштовніший скарб української еміграції»: наукові школи, архівні й бібліотечні колекції, освітня й видавнича діяльність УВУ», «Історія УВУ в особах: постаті», а також «Стан та перспективи розвитку українознавства у сучасному світі: виклики й відповіді». Крім того, учасники конференції мали можливість взяти участь у засіданні круглого столу «УВУ сьогодні: здобутки, проблеми, обрії розвитку».

Також у рамках конференції відбулася презентація низки нових видань Українського Вільного Університету у Мюнхені.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото