Молоді науковці з різних куточків України представили результати своїх досліджень із соціолінгвістики

25 молодих науковців – студентів із Черкас, Сум, Луцька, Львова, Ужгорода, Івано-Франківська, Тернополя, Миколаєва, Маріуполя та Переяслава-Хмельницького взяли участь у ІІ етапі Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт із соціолінгвістики, що проходив упродовж 12-13 квітня 2016 року у Львівському національному університеті імені Івана Франка.

Підсумком ІІ туру Всеукраїнського конкурсу студенських досліджень із соціолінгвістики стала наукова конференція, що відбулася 16-17 квітня 2016 року на філологічному факультеті ЛНУ ім. Івана Франка.

З вітальним словом до учасників конкурсу звернулись проректор з наукової роботи, професор, член-кореспондент НАН  України Роман Євгенович Гладишевський і декан філологічного факультету, професор Святослав Пилипчук.

Проректор відзначив, що у Львівському університеті ще від  часу його заснування завжди приділяли значну увагу вивченню мов. «Варто зауважити, що підготовка висококваліфікованих фахівців є необхідною передумовою у встановленні сильної та багатої держави. А відтак, вивчення мови було й залишається комплексним завданням не тільки для філологів, але й для соціологів, політологів і соціолінгвістів, які гостро відчувають тонкі зміни в суспільстві», – переконаний Роман Гладишевський.

За словами декана філологічного факультету Святослава Пилипчука, конкурс студентських наукових робіт із соціолінгвістики об’єднує молодих дослідників соціолінгвістів з усіх куточків України та має на меті дослідити і представити наукові зацікавлення, які є в нової генерації дослідників мови і вчасно реагувати на ті виклики, які ставить сучасне суспільство і мовна ситуація.

Привітали учасників конференції і члени журі конкурсу – завідувач відділу соціолінгвістики Інституту української мови НАН України, професор Світлана Соколова, доцент кафедри української мови Сумського державного педагогічного університету імені Антона Макаренка Ірина Брага, доцент кафедри української мови Харківського національного університету імені Василя Каразіна Катерина Коротич, а також доценти кафедри прикладного мовознавства Леся Дуда та Адріана Чучвара, які свого часу теж були учасниками такого конкурсу, а також професор кафедри загального мовознавства Галина Мацюк.

Галузева конкурсна комісія провела рецензування 25 студентських наукових робіт із 15 вишів України, зокрема, Сумського державного університету, Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна, Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки, ДВНЗ «Ужгородський національний університет», Черкаського інституту пожежної безпеки імені Героїв Чорнобиля НУЦЗ України, Дніпропетровського національного університету імені Олеся Гончара й інших навчальних закладів.

Тематика доповідей учасників конкурсу стосувалася питань взаємозв’язку соціолінгвістики з іншими науками, реалізації мовної ситуації в Україні, проблем соціальної диференціації мови, соціальних аспектів тексту й комунікації, також студенти аналізували питання взаємодії мови і політики, мови та гендеру, мови і соціальних медіа.

У ході обговорення  студентських досліджень виявлено, що до цього часу навчальні програми більшості університетів мало оновлені  дисциплінами соціолінгівстичного циклу (а саме вони  дають реальні знання про мову в нашому суспільстві, ілюструючи прикладну сутність мовознавчої науки). Тому багато учасників конференції  самостійно вивчали подібні питання.

Правда, члени журі відзначили, що народжується нова тенденція впровадження цієї дисципліни саме під  впливом львівського конкурсу ( він багато років  відбувається саме на філологічному факультеті нашого університету, оскільки це єдиний серед усіх університетів, де соціолінгівстика активно розвивається). Сьогодні  предмети соціолінгівстики  слухають студенти Сумського, Харківського, Миколаївського та Дніпропетровського університетів.

На підставі аналізу й відкритого обговорення наукових робіт на науково-практичної конференції конкурсна комісія визначила переможців.

Дипломом І ступеня нагороджено Марію Робак, студентку ІІ курсу філологічного факультету Львівського національного університету імені Івана Франка, тема дослідження: «Мови в неформальній комунікації політиків з суспільством як одна із ознак мовної ситуації в Україні (на матеріалі Facebook, Twitter, ВКонтакте)».

Дипломом ІІ ступеня відзначено дослідження Анастасії Машталер, студентки IV курсу факультету іноземної та слов’янської філології Сумського державного педагогічного університету імені А. Макаренка (тема «Мовленнєвий портрет студента педагогічного коледжу») та Анастасії Ктіторової, студентки ІІІ курсу філологічного факультету Львівського національного університету імені Івана Франка (тема роботи – «Комунікація політик суспільство: мовні засоби впливу (на матеріалі промов та звернень президента РФ В. Путіна в 2014–2015 рр.)»).

Дипломом ІІІ ступеня нагороджено Різницьку Тетяну, студентку IV курсу факультету іноземних мов та слов’янської філології Сумського державного педагогічного університету імені А. С. Макаренка (тема дослідження – «Демотиватори як засіб маніпуляції в соціальній мережі Facebook»), а також Кривохат Ганну, студентку V курсу факультету української й іноземної філології та мистецтвознавства Дніпропетровського національного університету імені Олеся Гончара (тема роботи – «Семантико-стилістичні особливості позанормативної лексики в постмодерній прозі Любка Дереша»).

Світлини: організаторів конференції Більше фото