Науково-практична конференція «Фонди періодичних видань бібліотек вищих навчальних закладів України як засіб формування і збереження національної ідентичності»

15 травня 2015 року в Науковій бібліотеці Львівського національного університету імені Івана Франка відбулася Науково-практична конференція «Фонди періодичних видань бібліотек вищих навчальних закладів України як засіб формування і збереження національної ідентичності», у якій взяли участь представники українських вишів і бібліотек із різних міст України, зокрема з Києва, Дніпропетровська, Чернівців, Ужгорода, Харкова, Тернополя та Львова.

Пленарне засідання розпочав директор Наукової бібліотеки ЛНУ ім. Івана Франка Василь Кметь із доповіддю «Університетський репозитарій періодики як засіб національної освітньої політики», у якій зосередив увагу на питаннях створення спеціалізованих корпоративних науково-освітніх ресурсів у бібліотеках вищих навчальних закладів України. Періодика як засіб поширення і документування актуальної суспільно-громадської та наукової інформації є важливим стратегічним засобом формування державної стратегії у галузі освіти, а також соціокультурних орієнтирів суспільства. На думку доповідача, попри недостатню правову регламентацію функціонування електронних репозитаріїв періодики в Україні, їх створення і поширення має бути одним із пріоритетних напрямків діяльності університетських, академічних та публічних бібліотек. Так, модель каталогу української періодики «Acta Diurna», створеного в Науковій бібліотеці ЛНУ ім. Івана Франка, із засобу збереження та популяризації ретроспективних видань здатна трансформуватися в потужний національний міжбібліотечний ресурс репрезентації періодичних видань різного спрямування. Адекватне використання можливостей залучення матеріалів репозитаріїв періодики у навчальному процесі є важливим підґрунтям модернізації освітньої системи та сприяння підвищенню якості знання випускників українських університетів і конкурентності на ринку праці.

Також на пленарному засіданні виступив професор Ігор Павлюк із доповіддю «Письменники в українськомовній пресі Волині, Полісся, Холмщини та Підляшшя ХХ ст.: ідеологічний контекст». Вчений секретар університетської книгозбірні Григорій Чопик зосередив увагу на факті радянського рудименту – фондах «спецхрану», його ролі у формуванні фондів книгозбірень та національної пам’яті. Завершила пленарне засідання доповідь директора бібліотеки ДВНЗ «Національний гірничий університет» Ольги Нефедової «Технологія формування фондів періодичних видань технічних бібліотек у ВНЗ: історія, принципи, перспективи, нові підходи».

Під час конференції працювало три секції. Перша секція «Історія періодичних видань у контексті формування національної ідентичності. Періодика у фондах бібліотек» була присвячена історичним аспектам творення і функціонування періодичних видань, їхньому впливові на соціокультурні та історико-політичні процеси, внеску і ролі окремих постатей та інтелектуальних осередків в історію формування як вітчизняної періодики, так і чужоземної.

Джерелознавчим проблемам було присвячене засідання другої секції «Періодика як історичне джерело. Зміст періодичних видань», зокрема доповідачі зосередили увагу на змістових аспектах періодичних видань, аналізі історико-культурних фактів, висвітлених на сторінках газет та журналів.

Під час засідання третьої секції «Періодичні видання в сучасному інформаційному просторі. Електронні бібліотеки» учасники та гості Конференції мали нагоду обговорити актуальні питання освітнього процесу та ролі інформаційних технологій у ньому, виклики сьогодення та потреби читачів у контексті формування комунікаційного та інформаційного простору, а зокрема створення конкурентоспроможного інформаційного продукту на запит користувачів бібліотек. У рамках обговорення електронних баз даних актуальним став досвід створення електронного бібліотечно-інформаційного ресурсу «Acta Diurna», який постав на основі фондів Наукової бібліотеки ЛНУ ім. Івана Франка. Сьогодні до проекту приєдналась Львівська національна наукова бібліотека України ім. В. Стефаника.

Про процес створення і особливості репрезентативних можливостей «Acta Diurna» розповів учасникам конференції заступник директора НБ Ігор Огура. У своїй доповіді-презентації він зосередив увагу на результатах кількарічної праці університетських бібліотекарів та партнерів-програмістів над створенням багаторівневої системи каталогізації періодичних видань із фондів українських книгозбірень. Учасники та гості конференції мали нагоду ознайомитися із порядком внесення записів до електронного каталогу «Acta Diurna», а також обговорити перспективи розширення проекту шляхом залучення нових учасників – бібліотек ВНЗ та публічних книгозбірень, що забезпечують комплектування фондів періодичних видань. Відтак розвиток проекту Наукової бібліотеки ЛНУ ім. Івана Франка є важливим кроком у процесі інформатизації науково-освітнього процесу та імплементації українського освітнього законодавства у питаннях підвищення якості освіти.

У рамках конференції також відбулося засідання Львівського зонального методичного об’єднання бібліотек ВНЗ України.

Більше фото