Науковці Львівського університету стали співавторами книги «Обрії науки ІІ. Історії часу»

14 листопада 2020 року відбулась онлайн-презентація  книги «Обрії науки ІІ. Історії часу» за редакцією доктора фізико-математичних наук, професора, завідувача відділу Інституту фізики конденсованих систем НАН України Юрія Головача, доктора історичних наук, професора Українського католицького університету Ярослава Грицака та доктора фізико-математичних наук, професора, директора Астрономічної обсерваторії Львівського національного університету імені Івана Франка Богдана Новосядлого.

Ця книжка – друга у серії нарисів за матеріалами доповідей, виголошених на щомісячному семінарі «Обрії науки». Цього разу представники різних дисциплін пропонують читачам багатоаспектне розуміння часу з погляду астрономії, фізики, богослов’я, філософії, психології, соціології, мовознавства, семіотики та історії.

Відкриває збірку стаття Богдана Новосядлого «Історія часу: від кванта часу до віку Всесвіту». У своїй праці автор окреслив основні етапи еволюції уявлень про простір та час, починаючи від книги Буття та завершуючи теорією відносності. Також Богдан Новосядлий пояснив, як трактують простір-час квантова механіка та космологія.

В рамках презентації автори книги мали змогу пояснити глядачам важливість своїх напрацювань у питанні всебічного вивчення і трактування поняття часу та запропонувати нові ідеї стосовно подальшої роботи. Так, Ярослав Грицак розпочав свій виступ із пропозиції пошуку нової не менш цікавої та актуальної теми для праці над наступною збіркою нарисів.

Доктор фізико-математичних наук, академік НАН України, директор Інституту фізики конденсованих систем НАН України Ігор Мриглод вів мову про необоротність часу, враховуючи ті аспекти, які керуються законами термодинаміки, а Священик УГКЦ, доктор Біблійного богослов’я, декан філософсько-богословського факультету Українського католицького університету, член Ради з питань Євангелізації при Главі УГКЦ Юрій Щурко підвів слухачів до окреслення термінології, яка вживається на означення часу в Старому та Новому Завітах.

Кандидатки психологічних наук, доцентки кафедри психології філософського факультету Львівського національного університету імені Івана Франка Інна Галецька та Оксана Сеник вичерпно пояснили те, як відбувається відображення та переживання часу людиною з погляду психології. Зокрема, авторки наголосили на індивідуальності усвідомлення часу окремими особами та пояснили, як вимірюється таймлайни у нашій свідомості. Також мову вели про біоритми і хронотипи, за якими функціонує кожен живий організм.

Кандидатка соціологічних наук, дослідниця Центру міської історії Центрально-Східної Європи Наталя Отріщенко окреслила горизонти соціального часу та пояснила зміни, які відбуваються у настроях людини, яка перебуває в очікуванні майбутнього. Доктор філологічних наук, професор школи журналістики і комунікації УКУ Борис Потятиник актуалізував в рамках сьогодення три парадигми медійного часу, а доктор фізико-математичних наук, провідний науковий співробітник Інституту прикладних проблем механіки і математики ім. Я. С. Підстригача НАН України Олег Петрук познайомив майбутніх читачів із методами вимірювання часу та спостереження за небом, якими користувалися наші предки.

На завершення презентації модератор заходу Юрій Головач закликав колег до обговорення опублікованих поглядів і думок. Так, в ході дискусії Богдан Новосядлий пояснив ймовірність створення і функціонування омріяної письменниками-фантастами машини часу: «Загальна теорія відносності не забороняє побудувати таку структуру, яка дозволить відвідати минуле. Але є одна умова: процес «подорожі» має бути самоузгодженим, тобто не можна жодним чином змінити щось, що вплине на формування наступного часу – майбутнього. А це вже надзвичайно складне питання».

Повний відеозапис презентації книги та дискусії авторів можна переглянути за посиланням.

Також варто зазначити, що до книги увійшли цінні думки та ідеї інших шанованих авторів: кандидатки філософських наук, доцентки кафедри історії філософії Львівського національного університету імені Івана Франка Неллі Карамишевої, польського та англійського соціолога і філософа Зиґмунта Баумана, французького астронома і письменника Каміля Флямаріона.

Книга «Обрії науки ІІ. Історії часу» наразі є у вільному доступі.