Пам’ятаємо минуле − творимо гідне майбутнє: університетська спільнота вшанувала героїв Листопадового чину

1 листопада 2018 року відбулася урочиста піша хода з нагоди 100-річчя Листопадового Чину та проголошення Західноукраїнської Народної Республіки. У традиційному для університетської спільноти заході взяли участь студенти, викладачі та працівники ЛНУ ім. Івана Франка, а також представники духовенства, органів міської влади та громадськості. Маршрут ходи пролягав від пам’ятника Іванові Франку перед головним корпусом Університету до Меморіалу Українським Січовим Стрільцям та воїнам Української Галицької Армії на Янівському кладовищі.

Дорогою до Меморіалу представники Університету поклали квіти до пам’ятників героям ЗУНР та УГА, які урочисто відкрили у Львові до 100 річниці Листопадового Чину.

На Янівському кладовищі відбулася поминальна панахида та громадське віче. Після спільної молитви за душі полеглих борців за волю України до слова запросили протоієрея УГКЦ, капелана військовослужбовців о. Йосифа Лучита. Отець наголосив на важливості збереження традиції вшанування подвигу Січових Стрільців і зауважив, що «хоча між нами вже немає свідків тих подій, в народі повинна залишатися сила і змога вирвати з пазурів смерті ті високі ідеали, яким служило українське стрілецтво».

До присутніх звернувся Ректор Львівського університету, член-кореспондент НАН України, професор Володимир Мельник. Він підкреслив вагомість подвигу Січових Стрільців для подальшого перебігу історії української державності: «Своїм чином захисники України довели, що Українська Держава є і буде існувати у майбутньому. Січові Стрільці відновили українську державність, а разом з тим і віру в те, що українці можуть бути пасіонарними, самостійно боротися за свою волю і будувати власну державу». Крім того, Володимир Мельник згадав про тогочасну роль Львівського університету в процесі виховання майбутніх лідерів та захисників України. Підтвердженням високої місії Університету Володимир Мельник назвав головних провідників Листопадового зриву та ЗУНР, значна частина яких була випускниками та студентами Львівського університету.

Також у своїй промові Ректор звернувся до молоді із закликом пам’ятати про минулі подвиги і спільними зусиллями творити майбутнє України: «Лише разом ми можемо подолати всі негаразди, на шляху побудови сильної незалежної європейської держави тут і тепер».

В урочистостях взяв участь міський голова Львова Андрій Садовий, який наголосив на тому, що в контексті сучасних подій особливо важливо пам’ятати про подвиги Січових Стрільців, адже «якби не було ЗУНР, напевно, ніколи б не було незалежної України». За словами мера, зараз необхідно зрозуміти, як саме наша держава може стати успішною, і в цьому процесі розбудови та змін значне місце посідають студенти. «Це люди, які вірять, або ж через свій юний вік ще просто не знають, що щось є неможливим. Тому саме молоді люди мають шанс, можливість збудувати сильну Українську Державу», – зазначив Андрій Садовий.

Директор департаменту освіти і науки Львівської ОДА Любомира Мандзій, висловила сподівання, що традиція вшанування українських героїв буде жити і надалі, а нове покоління зробить свій внесок у формування майбутнього України. «Традиція, яку свого часу започаткував Львівський університет, ще раз доводить вагомість ЛНУ ім. Івана Франка у процесі державотворення та формування української нації», – наголосила Любомира Мандзій.

Після цього виступив студент 4 курсу Університету, голова профбюро філософського факультету Микола Спересенко. Він окреслив значення Листопадового чину як сигналу до прокладання соборного шляху в українській історії та підкреслив ті неоднозначні емоції, з якими асоціюється відзначення сторічного ювілею: «Листопадовий чин залишається в нашій пам’яті як щось величне, урочисте, але водночас нагадує про всі ті жертви, які були покладені на вівтар відновлення української державності». При цьому Микола Спересенко також наголосив, що упродовж всієї історії нашої держави важливу роль у боротьбі за волю українського народу відігравала студентська молодь, яка і зараз повинна брати на себе ініціативу у справі розбудови держави.

На завершення урочистостей до присутніх звернувся видатний український поет і прозаїк, громадський діяч, Почесний доктор Львівського університету Ігор Калинець. Він розповів студентам про історію Янівського кладовища, традицію вшанування військових поховань у передвоєнному Львові та за часів радянського режиму і детально зупинився на історії створення Меморіалу. Також Ігор Миронович закликав молодь частіше відвідувати особливі для всього українства місця, одним з яких є  Меморіал Українським Січовим Стрільцям та воїнам УГА.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото