Посол Чехії в Україні Іван Почух обговорив зі студентами Університету перспективи розвитку України як європейської держави

Під час свого візиту до Львова Надзвичайний і Повноважний Посол Чеської Республіки в Україні Іван Почух зустрівся з Ректором та студентами факультету міжнародних відносин Львівського національного університету імені Івана Франка.

Під час зустрічі чеського дипломата зі студентами йшлося про євроінтеграційний вектор розвитку України, процес реалізації започаткованих у нашій державі реформ і про місію нової генерації українців як основного рушія суспільних змін.

За словами амбасадора, студентська молодь Львівського університету – це нове покоління інтелектуальної еліти, яке має шанс побудувати майбутнє Української держави на основі засадничих європейських цінностей. «Яка ще інституція може краще репрезентувати українську спільноту, ніж студентська молодь одного з найдавніших університетів Східної Європи?» – звернувся з риторичним запитанням до учасників діалогу Посол Чехії.

Іван Почух висловив своє захоплення духовною і моральною силою українського народу, його здоровим історичним корінням і великим бажанням змінити політичне, економічне і суспільне підґрунтя своєї країни.

«На Майдані українці вмирали за мрії. Вони й досі готові вмирати за свої демократичні прагнення та європейські цінності. Вони не хочуть повертатись до минулого автократичного режиму», – зазначив амбасадор.

За його словами, після революції Гідності Україна змушена протистояти серйозним історичним викликам. «Йдеться не лише про агресію Російської Федерації. Серйозним викликом є спосіб проведення політичних, економічних та суспільних перетворень, який після десятиліть пострадянського застою і загнивання повинен привести управління державними справами у відповідність з очікуваннями суспільства», – сказав Посол.

Сьогодні в Україні трансформаційні процеси проходять під гаслом: «Повернення до Європи!» На думку Івана Почуха, для того, аби заново побудувати функціональну демократію в нашій країні, потрібна консолідація влади. «Однак недовіра та постійне суперництво, що панують серед високопосадовців, перешкоджають консолідації та гальмують процес реформ. Ще одна загальна проблема, яка стримує трансформацію країни, — всепроникна корупція», – підсумував чеський дипломат.

Посол Чехії відзначив і позитивні зміни, які відбуваються в Україні. Іван Почух підкреслив, що український народ докладає чимало зусиль для проведення кардинальної трансформації своєї країни, паралельно обороняючи її територію та свій суверенітет. Проте, на його думку, самі українці, починаючи від політичних лідерів, від творчого громадянського суспільства аж до кожного окремого громадянина, повинні підтримати своєю відповідальною і терплячою працею утвердження демократичних принципів правління, початок економічного розвитку й суспільно-культурного відродження.

«Було б несправедливо стверджувати, що нічого не відбувається. Відчайдушне протистояння старого і нового мислення приносить прогрес у певних галузях, іноді всупереч очікуванням, але завжди шляхом тиску і значно більших зусиль, ніж ми могли б подумати. Хочу відзначити створення Національного антикорупційного бюро та Антикорупційної прокуратури — інститутів, на які ще чекають серйозні випробування на незалежність, прозорість і ефективність», – сказав амбасадор.

Посол Чехії вважає, що Україні необхідне громадське обговорення найважливіших питань, що стосуються трансформаційних процесів, аби реформи дали очікувані результати. Опираючись на досвід Чеської Республіки, Іван Почух додав, що для цього потрібні об’єднані зусилля і тривалий час, який у контексті реформування країни вимірюється не місяцями, а роками.

У виступі амбасадора також йшлося, що Україна, будучи однією з найбільших європейських країн, є винятково важливою складовою частиною чеської зовнішньої політики.

«Ми вважаємо Україну складовою частиною центральноєвропейського культурного простору. Наші культури поєднують давні історичні зв’язки. Чехія зацікавлена в побудові успішної України. У цьому наша підтримка не слабшає», – запевнив Посол Чехії.

Запорукою успіху держави, на думку чеського дипломата, є освічене суспільство, яке крок за кроком буде ставити перед своїми обранцями дедалі більше вимог.

«Освічене суспільство – це інвестиція в майбутнє. Тому Чехія прийняла рішення спрямувати свою допомогу головним чином на сферу вищої освіти», – сказав Іван Почух.

Виступ Надзвичайного і Повноважного Посла Чеської Республіки в Україні викликав у студентів неабияке зацікавлення. Відтак, у ході діалогу вони підняли низку актуальних питань, пов’язаних із євроінтеграційними і трансформаційними процесами в Україні, а також поцікавились міркуваннями чеського дипломата щодо референдуму в Голландії, який відбудеться 6 квітня цього року.