Презентація видань науковців Університету

20 вересня 2019 року у Дзеркальній залі відбулася презентація книжкових видань, які вийшли друком у Видавництві Львівського національного університету імені Івана Франка. Усі презентовані книжки є науковими працями вчених ЛНУ ім. Івана Франка й охоплюють широкий спектр проблем у різних галузях знань.

Під час презентації перший проректор Університету Андрій Гукалюк подякував авторам та працівникам Видавництва Університету за плідну роботу, яка збагачує українське наукове та академічне середовище. «Я переконаний, що нам вдасться і надалі зберігати високий темп видавничої діяльності. Адже усі наші книжки передовсім є корисними для студентів Університету», – зазначив Андрій Федорович.

Директор Видавництва ЛНУ ім. Івана Франка Мар’ян Лозинський наголосив, що упродовж п’яти років у Львівському університеті вийшли друком понад тисячу найменувань різних наукових праць – підручників, навчальних посібників, монографій та інших видань. «Дякую за величезну працю авторам й усім, хто долучається до видавничої діяльності Університету. Варто пам’ятати, що за кожною книжкою стоять роки наукового пошуку авторів, а також самовіддана робота колективу нашого видавництва», – наголосив Мар’ян Лозинський.

Розпочали презентацію викладачі факультету журналістики, завдяки активній праці яких упродовж року вийшла ціла низка актуальних наукових досліджень. Зокрема, завідувач кафедри української преси Степан Кость представив присутнім три навчальні посібники – «Журналістика і війна», «Історія української військової преси» та «Західноукраїнська преса першої половини ХХ століття: люди боротьби й ідеї» (бібліографічний довідник). У посібнику «Журналістика і війна» автор розкриває питання методики підготовки журналіста до поїздки в зону бойових дій, робить спробу з’ясувати концептуальні засади висвітлення воєнної тематики ЗМІ, наголошує на різниці між пропагандою і журналістикою й на дотриманні професійних стандартів у діяльності воєнних журналістів. Посібник «Історія української військової преси» є  поєднанням власне дослідження історії військової преси на наших теренах з ідеєю державності як головного історичного і морального імперативу українців. Також автор розглядає пресу як вияв бойового духу, волі й прагнення до свободи нації. У посібнику «Західноукраїнська преса першої половини ХХ століття: люди боротьби й ідеї» автор подає короткі життєписи публіцистів, журналістів і діячів, причетних до функціонування західноукраїнської преси першої половини ХХ ст., які утверджували у своїх публікаціях ідею української державності та боролися за цю ідею зі зброєю в руках.

Не менш актуальним й унікальним є дослідження ще однієї представниці кафедри української преси доцента Тетяни Слотюк «Антиукраїнська суть москвофільської преси в Східній Галичині (1900-1939)». Монографія є першим комплексним дослідженням преси москвофільського руху у Східній Галичині від початку ХХ століття і до початку Другої світової війни. Авторка, зокрема, проаналізувала зміст тогочасних видань москвофільського руху, дослідила структуру, ідейно-концептуальні засади та особливості функціонування цієї преси.

Завідувач кафедри радіомовлення і телебачення факультету журналістики Василь Лизанчук презентував збірник вибраних публікацій «Так! Я – Українець!» До збірника увійшли науково-публіцистичні статті, у яких автор привертає увагу до різних проблем будівництва відновленої незалежності Української Держави, розкриває новітні форми і методи російщення, аналізує особливості інформаційно-психологічної і військової агресії Російської Федерації проти України, характеризує морально-духовні, національно-громадянські цінності.

Ґрунтовну і надзвичайно цікаву монографію «Населення Західної Волині та Західного Поділля у першій половині І тис. н. е.: культурно-історичний аспект» презентував доцент кафедри археології та спеціальних галузей історичної науки Ярослав Онищук. У виданні автор розглядає тогочасні культурно-історичні процеси на території західних районів Волині та Поділля,  а також визначає основні напрямки міграцій і шляхи розселення слов’янської, гето-дакійської та германської людності, контактні зони, що сформувалися на цих теренах унаслідок тривалої комунікації різноетнічних племен тощо.

Професор кафедри системного проектування факультету електроніки та комп’ютерних технологій Богдан Коман презентував навчальний посібник «Функціональні елементи інформаційних систем на базі напівпровідникової електроніки». У книзі розглянуто основи напівпровідникової електроніки, що слугує базою для створення головних функціональних елементів інформаційних систем. Також автор аналізує перспективи елементної бази інформатики на основі новітніх принципів та напівпровідникових структур, зокрема: використання квантових ефектів, наноелектроніки, одноелектроніки, спінтроніки, надпровідників, молекулярної електроніки, вуглецевої бази та квантових комп’ютерів.

Наукове дослідження «Михайло Грушевський і Львівський університет: суспільно-іконографічний нарис» презентував професор кафедри обліку і аудиту економічного факультету Володимир Швець. У книзі вміщено інформацію про постаті з оточення Михайла Грушевського в період його діяльності у Львівському університеті. З’ясовано, що цей період належить до найбільш плідного часу його творчості. Опубліковані уперше листівки та оригінали біографічних документів висвітлюють важливі факти з життя людей, які оточували М. Грушевського у приватному житті після одруження з Марією Вояковською.

У підручнику науковців біологічного факультету «Вірусологія» схарактеризовано становлення вірусології як науки, методи виявлення, виділення, культивування та дослідження вірусів. Розглянуто хімічний склад, морфологічну будову та природу геномів різних вірусів, описано механізми взаємодії різних вірусів з клітинами. Авторами підручника є колишній професор і завідувач кафедри мікробіології біологічного факультету Степан Гудзь, доцент кафедри мікробіології біологічного факультету Тарас Перетятко і доцент кафедри мікробіології біологічного факультету Андрій Галушка. У праці вчені також детально проаналізували будову і типи взаємодій з клітинами вірусів прокаріотів, рослин, грибів та людини і тварин, а також довели участь вірусів у виникненні злоякісного росту (раку).

Ще одне презентоване видання із серії «Біологічні студії» було присвячене біоенергетиці. У підручнику «Основи біоенергетики» колектив авторів (завідувач кафедри біофізики та біоінформатики, професор кафедри фізіології людини і тварин Андрій Бабський, доцент кафедри фізіології людини і тварин Оксана Іккерт, професор, завідувач кафедри фізіології людини і тварин Володимир Манько) послідовно представив термодинамічні основи енергетики живого джерела енергії в хемогетеротрофів, катаболічні процеси перетворення енергетичних субстратів, енергетичні основи фізіологічних процесів, типи мітохондріальних патологій і методи досліджень енергетичних процесів у клітинах і мітохондріях.

Доцент кафедри економічної і соціальної географії географічного факультету Мирослава Влах та асистент кафедри економічної і соціальної географії географічного факультету Любов Котик представили навчальний посібник «Теорія і методологія географічної науки». У книзі автори розкривають наукознавчі основи навчальної дисципліни «Теорія і методологія географії (наукові аспекти)», а також теоретико-методологічні засади географічної науки – об’єкт і предмет дослідження, структуру, системну методологію, парадигмальну еволюцію, проблеми сучасного розвитку.

Сутності, специфіці, механізмам породження і сприйняття так званих художніх одивнених текстів (абсурдистських, нонсенсних, чорного гумору, химерної прози, невротичного і психотичного характеру, створених наратором-нелюдиною) присвячена праця професора, завідувача кафедри загального мовознавства філологічного факультету Флорія Бацевича. У монографії «Український одивнений художній текст: лінгвістичні виміри» автор на тлі художніх одивнених текстів, які визнані класичними, робить спробу виявлення й опису специфіки комунікативних смислів, що виформовуються в одивнених текстах, створених українськими письменниками. Зокрема, проаналізовано найбільш показові твори І. Франка, М. Хвильового, М. Куліша, П. Ванченка, І. Костецького, В. Дрозда, В. Шевчука, Ю. Винничука, Ю. Олійника, Л. Подерв’янського, С. Ушкалова в аспекті вияву особливих прийомів одивнення і втілення відповідних комунікативних смислів у прозових і драматичних текстах.

Видання «Спорт у вищих навчальних закладах» розглядає проблематику організації та функціонування спортивного відділення кафедр фізичного виховання у закладах вищої освіти. У книжці подано історію студентського спорту, структуру підготовки у різних видах спорту: теоретичні та практичні відомості про техніку й тактику, методичні прийоми оволодіння технікою, особливості спеціальної фізичної підготовки тощо. Авторами видання є завідувач кафедри фізичного виховання і спорту Романа Сіренко, доцент кафедри фізичного виховання і спорту Богдан Семен, колишній доцент кафедри фізичного виховання і спорту Сергій Нікітенко та інші.

Безперечну практичну цінність матиме й останній презентований у цей день посібник – «Academic English. Англійська мова для студентів магістерських програм університетів», авторами якого є доцент кафедри іноземних мов для гуманітарних факультетів Світлана Маркелова і заступник завідувача кафедри іноземних мов для природничих факультетів факультету іноземних мов Тетяна Яхонтова. Навчальний посібник спрямований на допомогу в оволодінні провідними особливостями усної та письмової англомовної комунікації в освітній сфері. Його мета – сформувати інтегровані навички різних видів спілкування загальнолітературною та науково-академічною англійською мовою. Значна частина вправ і завдань у посібнику сприяє збільшенню словникового запасу, а граматичний матеріал знайомить з лексико-синтаксичними особливостями академічних текстів.

Варто зазначити, що представлені книги спричинили активне обговорення учасників заходу, що засвідчує широке зацікавлення тематикою усіх наукових досліджень.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото