Презентація тритомника «Від депортації до депортації»

10 вересня 2015 року в Актовій залі Університету відбулась презентація тритомника «Від депортації до депортації» (до 70-річчя депортації українців із Польші).

«У рамках ХХІІ Форуму видавців, який перетворив Львів у книжкову столицю нашої держави, сьогодні презентуємо тритомне видання авторського колективу Юрія Макара, Михайла Горного, Віталія Макара й Анатолія Салюка. І том із однойменною назвою був презентований у Львівському університеті 2011 року. Відтоді минуло чотири роки і тепер перед нами – тритомник. Автори здійснили титанічну роботу, віднайшли всі документи й архівні матеріали, які подали з коментарями та фаховим аналізом», – розпочав презентацію фундаментального історичного дослідження модератор заходу – завідувач кафедри новітньої історії України Львівського університету Олексій Сухий.

Про виникнення ідеї видання тритомника «Від депортації до депортації» та її втілення, про значення цього наукового дослідження для наших сучасників розповів голова авторського колективу Юрій Макар. «У книзі «Від депортації до депортації» відображено суспільно-політичне життя холмсько-підляських українців – вітки нашого народу, який зазнав чи не найбільше переслідувань. Видання має 2740 сторінок і містить окремий том – спогади очевидців», – зазначив Юрій Іванович.

«Робота є надзвичайно важливою у рамках тих дискусій, які стосуються українсько-польських відносин в нашій історії, адже ця тема актуальна й сьогодні», – зазначив Олексій Сухий.

Завідувач кафедри нової та новітньої історії зарубіжних країн Степан Качараба зауважив, що «для голови авторського колективу Юрія Макара видання тритомника «Від депортації до депортації» – це справа честі, бо сам Юрій Іванович походить із родини репресованих і депортованих. Спогади – найцінніші матеріали в роботі, а їхня роль – неоціненна, бо вони – живі свідки процесу депортації».

Громадський діяч, голова Об’єднання товариств депортованих українців «Закерзоння», голова Львівського регіонального суспільно-культурного товариства «Надсяння» Володимир Середа у своєму виступі звернув увагу присутніх на тому, що днями минає 71 річниця від сумнозвісної дати – підписання Угоди 9 вересня 1944 р., що була правовою підставою для депортації українців. «Презентований нині тритомник – це потужна зброя в наших руках. Історична правда потрібна нам сьогодні не лише для пізнання минулого, а й для творення щасливого майбутнього для наших дітей і внуків», – переконаний Володимир Миколайович.

З вітальним словом з нагоди презентації видання «Від депортації до депортації» звернулась до учасників заходу директор видавництва «Букрек», випускниця Львівського університету Дарина Максимець (Туз).

Презентований в Університеті тритомник «Від депортації до депортації» є першою сучасною найповнішою комплексною працею, де на основі матеріалів, зібраних в архівах України, Польщі та Канади, із залученням опублікованих документів і значної кількості наукових опрацювань автори представили своє бачення долі українців Холмщини та Південного Підляшшя від їх вивезення углиб Росії під час Першої світової війни, їх переживань у складі міжвоєнної Польщі, під час Другої світової війни, евакуації (депортації) до УРСР і ганебної акції Вісла – депортації в кордонах повоєнної Польщі.