«Талановитий у всьому»: заслужений професор ЛНУ ім. Івана Франка Михайло Зарічний відзначив своє 60-річчя

Творча зустріч з нагоди 35-річчя наукової діяльності та 60-річчя від Дня народження заслуженого професора Львівського національного університету імені Івана Франка, доктора фізико-математичних наук Михайла Зарічного відбулася 7 березня 2018 року в Актовій залі Університету. Нагодою публічно привітати ювіляра скористалися десятки друзів, колег і вихованців Михайла Михайловича, численні шанувальники його літературної та музичної творчості, студенти й адміністрація Львівського університету.

Зустріч проходила в теплій і невимушеній атмосфері, пересипана дружніми жартами й дотепними репліками від самого ювіляра – усе в дусі легкого й життєрадісного світогляду Михайла Зарічного. Ведучий вечора, в.о. декана механіко-математичного факультету Ігор Гуран після короткого вступного слова запросив до виступу Ректора Львівського національного університету імені Івана Франка, професора Володимира Мельника. Ректор наголосив на видатних наукових здобутках професора Зарічного, відзначивши його визначну роль у становленні й розвитку львівської топологічної школи. Окрім того, Володимир Петрович відзначив багатогранність особистості Михайла Зарічного і його неповторну здатність через естетичне, мистецьке і наукове сприйняття довколишньості постійно шукати красу світу і помножувати у ньому добро. Від імені університетської спільноти Володимир Мельник щиро подякував ювілярові за плідну наукову, педагогічну й адміністративно-організаційну працю і нагородив почесною грамотою.

Далі естафету вітальних виступів підхопили голова Первинної профспілкової організації працівників ЛНУ ім. Івана Франка Володимир Качмар і заступник директора Інституту прикладних проблем механіки і математики імені Я. С. Підстригача НАН України Володимир Пелих.

З ґрунтовною оглядовою доповіддю про життєвий, науковий і творчий шлях професора Зарічного виступив завідувач кафедри геометрії і топології, професор Тарас Банах. Його щира розповідь, пронизана непідробною любов’ю і пошаною до свого вчителя, дала змогу всім присутнім глибше пізнати особистість Михайла Михайловича, сповна оцінити масштаби його наукового й організаційного таланту, збагнути силу характеру і стійкість переконань, спрямованих на відродження топології у Львові і створення в Університеті потужної топологічної школи. За майже 25 років натхненної праці на різних адміністративних посадах у Львівському університеті (завідувач кафедри алгебри і топології, завідувач кафедри геометрії і топології, декан механіко-математичного факультету) професор Зарічний зумів сповна реалізувати ці амбітні плани. А завдяки численним закордонним відрядженням і стажуванням у провідних американських та європейських університетах саме з іменем Михайла Зарічного значною мірою асоціюється тепер у світі славне ім’я Львівської математичної школи.

Загальновідомо, що професор Зарічний гармонійно поєднує численні таланти, зокрема є відомим поетом і майстром так званої «візуальної поезії». Він є автором трьох поетичних збірок – «Вербалізація Верболозу» (2008), «Краще менше» (2013) та «Просто сто сторінок» (2017), – які мали схвальні відгуки у літературному середовищі. Власне цій стороні особистості Михайла Зарічного під час заходу приділив особливу увагу професор кафедри класичної філології факультету іноземних мов Львівського національного університету імені Івана Франка, знаний письменник і перекладач Андрій Содомора. «Палітра, стилос і струна» – ці три античні символи самоцінної мистецької особистості якнайповніше, на думку Андрія Олександровича, описують і багатовимірність творчої постаті ювіляра. Бо ж, окрім яскравого письменницького дару, Михайло Зарічний наділений ще й талантами музиканта і композитора.

Невимушеним підтвердженням невпинного нуртування талантів професора Зарічного стали кілька власних пісень на слова Юрка Іздрика та Сергія Жадана, які під фортепіанний акомпанемент керівника Народної чоловічої хорової капели «Прометей» Віталія Чмира виконав випускник механіко-математичного факультету Павло Чорний і сам Михайло Михайлович.

Друзі й родина з «малої» батьківщини ювіляра (Михайло Зарічний, як відомо, родом із с. Старі Богородчани Богородчанського району Івано-Франківської області) представили зворушливий відеофільм про присілок Заріччя, де пройшли дитячі роки професора. На жаль, не змогла особисто привітати свого славетного сина мама Михайла Михайловича, яка зараз мешкає на Вінниччині, – поважний вік не дозволив приїхати до Львова.

Закінчував урочисту частину вечора сам професор Зарічний. Подякувавши усім присутнім за теплі слова вітань, за подарунки і святкову атмосферу, ювіляр наголосив, що Львівський університет завжди був і зараз залишається для нього найважливішим вищим навчальним закладом. За словами Михайла Михайловича, великий потенціал академічної спільноти Університету її єдність, а також багатогранність працівників і студентів спроможні змінювати світ на краще.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото