Дисертант

Карівець Ігор Володимирович

Тема

Повсякдення у просторі соціально-філософської рефлексії: теорії, елементи та принципи дослідження

Дата захисту

09.10.2015

Місце праці

Національний університет «Львівська політехніка», доцент кафедри філософії

Науковий консультант

д. філос. н., проф.. Карпенко Іван Васильович, Харківський національний університет ім. В.Н. Каразіна, декан філософського факультету.

Кафедра, де виконана дисертація

кафедра філософії Національного університету «Львівська політехніка»

Анотація

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора філософських наук за спеціальністю 09.00.03 – соціальна філософія та філософія історії. – Львівський національний університет імені Івана Франка, Львів, 2015.

В дисертації аналізуються основні, детально розроблені теорії повсякдення трансцендентально-феноменологічного та релігійно-містичного типів, їхні елементи та принципи дослідження феномену повсякдення.Повсякдення не є достатньо розробленим концептом в українській соціально-філософській думці, хоча дослідження повсякдення має тривалу історію від Е. Гусерля та М. Гайдеґера і до Мішеля де Серто та Б. Вальденфельса.

Комплексна методологія дослідження дозволила всебічно та цілісно розглянути феномен повсякдення як однієї із важливих форм життя людей, а також розглянути цей феномен у його суті з врахуванням різноманітних позицій та історичного розвитку від Античності і до Постмодерності.

Особливу увагу зосереджено на аналізі продукування повсякденням соціальності, яка є «низинною», тобто такою, що виникає безпосередньо на основі щоденних суб’єкт-об’єктних (онтичних) і суб’єкт-суб’єктних (онтологічних) відношень. На основі проведеної онтологічної різниці досліджено об’єктивовану інтерсуб’єктивність, базовану на інтенціональній моделі відношення суб’єкта і об’єкта, та діалогічну інтерсуб’єктивність, базовану на не-інтенціональній або інверсній моделі відношення суб’єкта і об’єкта. Відтак стверджується, що повсякдення постає як двоєдине: онтично-онтологічне.

Створено метатеорію повсякдення, в якій повсякдення розглядається як динамічна рівновага в його полісуб’єктнійсоціальності, яка включає динаміку онтичних практик, заснованих на повтореннях, і динаміку онтологічних практик, заснованих на змінах та інноваціях. Стверджується, що дана метатеорія повсякдення  уникає суб’єктивізму та об’єктивізму попередніх часткових теорій.

Ключові слова:повсякдення, оповсякденення, елементи повсякдення, інтенціональність, онтика повсякдення, онтологія повсякдення, структура повсякденності, полісуб’єктна соціальність, динамічна рівновага

Опоненти

Офіційний опонент:Доктор філософських наук, професор Лепський Максим Анатолійович, Запорізький національний університет, декан факультету соціології та управлінняЗавантажити відгук

Офіційний опонент:Доктор філософських наук, доцент Довгополова Оксана Андріївна, Одеський національний університет імені І. І. Мечникова, професор кафедри філософії природничих факультетів Завантажити відгук

Офіційний опонент:Доктор філософських наук, доцент, Чернієнко Володимир Олександрович, Національний аерокосмічний університет імені М. Є. Жуковського «Харківський авіаційний інститут», професор кафедри філософіїЗавантажити відгук

Контактна інформація

Телефон: +380685015192Email: sacre@ukr.net

Файл дисертації

Файл автореферату