У Львівському університеті відбулися Вороновські читання-2018!

5-6 жовтня 2018 року Львів перетворився на центр адміністративно-фінансової доктрини України – в Актовій залі Львівського університету відбувалася Міжнародна науково-практична конференція «Вороновські читання: єдність адміністративних та фінансових процедур». У цьогорічному науково-практичному форумі, організованому Асоціацією фінансового права України та Німецьким товариством міжнародного співробітництва (GIZ) спільно із Львівським національним університетом імені Івана Франка, Національним юридичним університетом імені Ярослава Мудрого, Національною академією правових наук України, Верховним Судом та юридичною фірмою «ЮрЛінкс», взяло участь близько 150 учасників з 12 країн світу.

Історія цього заходу походить з ініціативи зберегти і розвинути доктрину фінансового права, підвалини якої в Україні й на всьому пострадянському просторі заклала академік НАПрН України, професор Лідія Костянтинівна Воронова. Звідси й дата проведення заходу – 5 жовтня – на день уродин Науковця, а також мандрівна географія, яка охоплює основні віхи професійного шляху Лідії Костянтинівни. Честь провести цьогорічну конференцію випала Львову, оскільки саме тут Лідія Воронова розпочала свій професійний шлях, здобувши в 1954 році юридичну освіту у Львівському університеті.

Цьогорічна конференція мала яскравий об’єднавчий характер. І справа не лише в багатонаціональному складі учасників (до Львова приїхали делегати з Австрії, Азербайджану, Болгарії, Грузії, Казахстану, Киргизії, Латвії, Німеччини, Таджикистану, Туркменістану, Узбекистану та різних куточків України) – вперше «під знаменами» Вороновських читань зібралися представники і фінансового, і адміністративного права. А відтак ключовими питаннями дискусій стали проблеми закріплення універсальних для процедури будь-якого виду принципів, визначення змісту та структури процедури, співвідношення адміністративних та фінансових процедур, встановлення характеристик адміністративного акту як кінцевого результату здійснення процедури.

Із привітальним словом від Львівського університету виступив проректор з науково-педагогічної роботи та соціальних питань і розвитку Мар᾽ян Лозинський. Проректор побажав учасникам конференції творчих успіхів, плідної праці та гарного проведення часу у Львові та Університеті. До слова, його побажання виявилися пророчими. Автентична історична атмосфера галицького парламентаризму університетської Актової зали сприяла конструктивним обговоренням, а краса й урочистість приміщення (як і Львова загалом) підштовхнули багатьох учасників поповнити свої фотоальбоми у соцмережах.

Від імені Асоціації фінансового права України учасників конференції привітав її Президент та «основна рушійна сила» Вороновських читань Микола Кучерявенко. На правах цьогорічного співорганізатора звернувся до аудиторії й керівник офісів GIZ у Казахстані, Узбекистані та Туркменістані, директор Регіональної програми GIZ «Сприяння правової державності в Центральній Азії» Йорг Пуделька. Від численної делегації Верховного Суду виступила секретар судової палати з розгляду податкових спорів Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду Раїса Ханова.

Після урочистих привітань науковий форум розпочав свою роботу. Зважаючи на високий рівень наукового представництва та багатоаспектність доповідей, конференція працювала за «панельною» моделлю, що давала змогу забезпечити максимальну участь зацікавлених осіб у обговоренні теми та завершальні дискусії після неї.

Першу панель відкрила суддя Федерального фінансового суду Федеративної Республіки Німеччини, професор Франческа Вурт, яка закцентувала увагу на актуальних темах фінансового і конституційного судочинства щодо оподаткування на прикладі ФРН. Продовжила обрану тематику її українська колега, суддя Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду, кандидат юридичних наук Раїса Ханова, яка на прикладі українського законодавства та правозастосування у діяльності реформованого Верховного Суду представила огляд напрямів узгодження адміністративних та податкових процедур під час судового вирішення податкових спорів. Ректор Ташкентського юридичного університету (Узбекистан), кандидат юридичних наук, заступник Міністра юстиції Республіки Узбекистан Есемурат Каньязов присвятив свою доповідь ефективності та правовій якості адміністративних процедур. Завершив панель завідувач кафедри адміністративного права юридичного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка, доктор юридичних наук, професор Роман Мельник, який у своїй доповіді «Адміністративне право і фінансове право: взаємозв’язок та взаємозалежність» порушив складні теоретичні питання у сфері системоутворення українського публічного права та запропонував власні підходи.

Другу панель розпочав Петер Квоста, голова Палати з розгляду господарсько-правових скарг Федерального адміністративного суду Австрії, який порушив перед присутніми проблемні питання доступу до адміністративного суду та причин оскарження в адміністративному процесуальному праві Австрії, які мають беззаперечний науковий та практичний інтерес для представників усіх правових систем, оскільки розкривають базис реалізації права на судовий захист. Надалі слово взяла доцент кафедри адміністративного права Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого, кандидат юридичних наук Надія Писаренко, яка висловила власне прогресивне бачення питання єдності принципів процедур в адміністративному та фінансовому праві, торкнувшись питання нормативного закріплення переліку та значення принципів. Слід зазначити, що до висловлених у науковому повідомленні тез неодноразово зверталися як у дискусії, так і під час виголошення власних наукових рефератів інші доповідачі. Кристина Коре-Перконе, радник Програми GIZ «Сприяння правової державності в країнах Центральної Азії» в Узбекистані, розглянула у своєму виступі особливості адміністративних процедур у державних фінансових установах і їх контроль у Латвії. На завершення чергової панелі асистент кафедри фінансового права Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого, кандидат юридичних наук, голова Науково-консультативної ради Головного управління державної фіскальної служби у Харківській області Євген Смичок проаналізував проблеми актів органів Державної фіскальної служби України через формулювання критичних зауважень щодо аналізу практики контрольної діяльності та інших видів реалізації повноважень контролюючих органів.

Розпочинаючи засідання третьої панелі, суддя Верховного Суду Республіки Латвія в адміністративних справах, доктор права, професор факультету права Латвійського університету Яутріте Брієде звернулася до питання основних принципів адміністративних процедур за законодавством Латвійської Республіки, поєднуючи доктринальний та практичний підхід. Провідний науковий співробітник науково-дослідної частини Київського національного університету імені Тараса Шевченка, доктор юридичних наук, професор Оксана Музика-Стефанчук представила результати теоретичного дослідження змісту загального розуміння процедур у праві. Натомість Йорг Пуделька, керівник офісів GIZ у Казахстані, Узбекистані й Туркменістані, директор Регіональної програми GIZ «Сприяння правової державності в Центральній Азії», розкрив питання податкової процедури як особливого різновиду адміністративної процедури. Його виступ, окрім власних міркувань, містив ще й певні узагальнення дня щодо законодавства держав-учасниць Конференції за оголошеними питаннями. Завершувала перший день конференції ґрунтовна системна доповідь «Сфера дії загального закону (кодексу) про адміністративну процедуру та його співвідношення зі спеціальним законодавством», яку виголосив доцент кафедри адміністративного та фінансового права Львівського національного університету імені Івана Франка, кандидат юридичних наук Андрій Школик.

Не менш насиченими та змістовними були панельні засідання другого дня конференції, який зібрав практично повний склад учасників.

На початку голова Вищого адміністративного суду федеральної землі Рейнланд-Пфальц, голова Конституційного суду федеральної землі Рейнланд Пфальц, доктор права Ларс Брокер виступив із науковою доповіддю щодо проблем відповідності окладу суддів та чиновників їхнім посадам відповідно до судової практики Федерального Конституційного Суду Німеччини. Представник України у цій панелі – старший науковий співробітник відділу проблем державного управління та адміністративного права Інституту держави і права імені В.М.Корецького НАН України Ольга Семчик – присвятила свою увагу питанню звільнення від сплати митних платежів як фінансово-правового стимулу у контексті єдності адміністративних та фінансових процедур. Екскурс у основи процедур в адміністративному та податковому праві Болгарії та судовий контроль їх здійснення провела суддя адміністративного суду м. Софія, постійний консультант при Вищому адміністративному суді Болгарії, лектор Національного інституту юстиції Болгарії Мілена Славейкова-Рукова.

У завершальній панелі конференції виступив начальник Управління цивільного, економічного і соціального законодавства Міністерства юстиції Республіки Таджикистан Абубакр Іномов, який ознайомив учасників конференції з особливостями адміністративного права Республіки Таджикистан. Про дотримання балансу інтересів у податкових процедурах як основоположний принцип реалізації податково-правових норм доповів доцент кафедри фінансового права Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого, вчений секретар Науково-консультативної ради Головного управління державної фіскальної служби у Харківській області Артем Котенко. А заступник керівника Департаменту із забезпечення діяльності суддів при Верховному Суді Республіки Казахстан Аслан Тукієв розповів про доступ до адміністративних процедур у Казахстані.

Із завершальною доповіддю до присутніх звернувся перший віце-президент Національної академії правових наук України, завідувач кафедри фінансового права Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого, академік Національної академії правових наук України, професор Микола Кучерявенко, зосередивши увагу на проблемах значення і наслідків принципу невинуватості платника податку в режимі адміністративного та податкового регулювання, а також на аналізі новел фінансового контролю у сфері запобігання корупції.

Урочистим фінальним акордом конференції став звіт про діяльність Асоціації фінансового права України та відзначення цьогорічних лауреатів Премії імені Лідії Костянтинівни Воронової за досягнення у сфері фінансово-правової науки і практики. Незважаючи на свою нетривалу історію, ця премія вже здобула статус однієї з найавторитетніших відзнак у своїй галузі. На підставі голосування членів Асоціації цього року Премію отримали:

  • доктор юридичних наук, професор Ігор Криницький – за підготовку і видання монографій, підручників, навчальних посібників, юридичних енциклопедій з фінансового права;
  • кандидат юридичних наук, доцент Наталія Ковалко – за підготовку й видання статей, циклів наукових праць з фінансового права, надрукованих у фахових та інших виданнях;
  • доктор юридичних наук, професор Любов Касьяненко – за видатні досягнення в підготовці та вихованні вчених-правників;
  • суддя Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду В᾽ячеслав Хохуляк – за видатні заслуги в законотворчій, судовій і правозастосовчій діяльності.

Кожен лауреат отримав диплом та символ премії – барельєф із побажаннями від Патронеси Премії.

І ще трохи про символізм. Дивовижною «родзинкою» Вороновських читань-2018 у Львові протягом усієї роботи конференції був… голуб. Живий птах, що якимось дивом залетів до Актової зали Університету в перший день форуму, знайшов собі місце на карнизі над президією й практично весь час перебував там. І якщо спочатку це викликало природне пожвавлення серед присутніх, то вже під завісу конференції незвична поведінка птаха змусила всіх присутніх не лише обговорювати питання фінансової й адміністративної доктрини, а й замислитися над таємницями земного життя…

Тож до зустрічі на Вороновських читаннях-2019!

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото