У Львівському університеті відкрили виставку, присвячену Марії Склодовській-Кюрі

7 жовтня 2019 року у Виставковій залі Львівського національного університету імені Івана Франка відбулося відкриття виставки «Марія Склодовська-Кюрі. Надзвичайна жінка». Експозиція виставки складається із інформаційних плакатів з фотографіями і текстами про дитинство та юність дослідниці, її особисте життя, навчання, наукову діяльність, експерименти та відкриття, а також про її допомогу у лікуванні потерпілих під час війни. Серед експонатів також є книжкові видання дисертації Марії Склодовської-Кюрі, надані директором Наукової бібліотеки Львівського університету. Окрім того, на виставці представили один із експонатів Музею історії Університету – копію листа до вченої, у якому йдеться про надання їй звання «Doctor Honoris Causa» Львівського університету.

Марія Склодовська-Кюрі – видатна французька дослідниця польського походження. Вона відома своїми науковими працями з хімії та фізики і громадською діяльністю. У 1898 році в ході досліджень, проведених спільно з чоловіком П’єром, Марія Склодовська-Кюрі відкрила два нові хімічні елементи – полоній та радій. Дослідниця отримали дві Нобелівські премії – з фізики у 1903 році та хімії у 1911 році.

З вітальним словом під час відкриття виставки до присутніх звернувся Ректор ЛНУ ім. Івана Франка, член-кореспондент НАН України, професор Володимир Мельник. Він висловив вдячність організаторам виставки і наголосив на тому, як важливо актуалізувати пам’ять про здобутки Марії Склодовської-Кюрі та її непростий життєвий шлях. «Відкриття виставки – це дуже важлива подія, адже вона дійсно вводить у наше теперішнє життя пам’ять про здобутки окремої особистості, яка стільки зробила в науці і не тільки в науці. Важливо зрозуміти, наскільки це масштабна людина, яка виходить за рамки епохи, у якій вона жила. Вона відома не лише своїм служінням науці, а й тим, що присвятила себе гуманістичним цінностям, намагалася зрозуміти, як наукові відкриття зробити корисними для людини. Це унікальний збіг наукової та людської величі в одній особі. Це приклад для наслідування у наш інколи надто цинічний, прагматичний і непростий час», – зазначив Ректор.

Автор проекту, дослідниця із Ягеллонського університету Аліція Рафальська-Ласоха розповіла присутнім про перипетії життєвого шляху Марії Склодовської-Кюрі, яка жила в час, коли жінкам не дозволялося навчатися в університетах, але попри це здобула ґрунтовні знання і зробила безцінний внесок у розвиток хімії та фізики. Пані Аліція також зачитала лист від ректора Ягеллонського університету зі словами вдячності співорганізаторам виставки.

До вітальних слів доєдналися і представники Генерального консульства Республіки Польща у Львові.

Координатор виставки у Львові, декан хімічного факультету Григорій Дмитрів зачитав лист-привітання від директора Музею Марії Склодовської-Кюрі в Парижі, а також подякував усім, хто долучився до реалізації проекту.

Проректор Львівського університету з наукової роботи, член-кореспондент НАН України, професор Роман Гладишевський ще раз підкреслив важливість здобутків Марії Склодовської-Кюрі. «Мені дуже приємно, що сьогодні у Львівському університеті відбувається така надзвичайна подія, яка присвячена неординарному вченому – Марії Склодовській-Кюрі. Ми знаємо, що вона відкрила полоній і радій за два роки до закінчення XIX століття, але знадобилося ще аж понад десять років важкої праці, щоб виокремити ці елементи у чистому вигляді», – зазначив він.

Цитуючи дослідницю, Роман Гладишевський звернувся до присутніх: «В житті нічого немає, чого б варто було боятися, є тільки те, що треба зрозуміти. Тож і я вас також закликаю, щоб ваше прагнення до пізнання і розуміння залишилося непохитним».

Додамо, що виставка триватиме до кінця тижня, оглянути експозицію можуть усі охочі у Виставковій залі Університету.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото