У Львівському університеті триває Міжнародна наукова конференція «Трансформація міжнародної безпеки: сучасні виклики та загрози»

22 березня 2018 року у Львівському національному університеті імені Івана Франка розпочала роботу Міжнародна наукова конференція «Трансформація міжнародної безпеки: сучасні виклики та загрози». Обговорити гострі проблеми сучасного світоустрою, кризи міжнародних відносин, реваншистських і терористичних викликів системі європейської та глобальної безпеки зібралися науковці з майже двадцяти університетів та вищих шкіл України і Польщі. Справжньою статусною і суто особистісною окрасою відкриття конференції та пленарного засідання, які відбувалися в Актовій залі ЛНУ ім. Івана Франка, стала участь у них директора Центру інформації та документації НАТО в Україні Барбори Маронкової.

З коротким вітальним словом до учасників урочистого засідання звернувся головний розпорядник конференції, Надзвичайний і Повноважний Посол України, декан факультету міжнародних відносин Львівського національного університету імені Івана Франка, професор Маркіян Мальський. У кількох фразах окресливши ключові передумови й мотиви нинішнього поважного зібрання, Маркіян Зіновійович запросив до привітання Проректора з науково-педагогічної роботи та міжнародної співпраці Львівського університету Марію Зубрицьку.

«Непрогнозованість, швидкоплинність нинішніх викликів і загроз змушують нас задуматися над тим, куди ми йдемо, як нам разом долати міжнародні загрози, що чатують сьогодні на кожному кроці, – зазначила Марія Олексіївна. – Переконана, лише людська солідарність, життя разом, принципи поваги один до одного, розуміння того, яка місія людини на цій землі, допоможуть нам досягти консенсусу, гармонії і мирного співіснування».

Далі вітальну естафету підхопила представниця співорганізатора конференції, директорка Центру інформації та документації НАТО в Україні Барбора Маронкова: «Я дуже рада, що науковці з різних країн світу сьогодні єднаються для того, щоб обговорити важливі проблеми сучасного безпекового середовища, дати оцінку викликам, що ставлять перед світовою спільнотою реалії нинішнього життя». Згодом, у рамках пленарного засідання конференції, пані Маронкова виступила із ґрунтовною доповіддю «НАТО в новому безпековому середовищі», в якій окреслила політичні позиції Північноатлантичного альянсу напередодні липневого саміту НАТО в Брюсселі, зокрема щодо продовження і розширення співпраці з Україною.

Переходячи до представлення польських партнерів безпекової конференції (а це, зазначимо, дуже поважні й авторитетні наукові та державні інституції), професор Маркіян Мальський надав слово Генеральному консулу Республіки Польща у Львові Рафалу Вольському. «Ключовим завданням західної цивілізації є поширення простору безпеки, – зазначив польський дипломат. – І першочергово його потребує Східна Європа, зокрема Україна. Це завдання для політиків, це завдання для суспільства, це завдання для пересічних громадян. Адже йдеться передусім про цивілізаційний вибір країни, який полягає у сповідуванні спільних цінностей європейської та північноатлантичної інтеграції».

Надалі вітальний блок від академічної спільноти Польщі заповнили представники двох важливих партнерів Львівського університету – декан факультету міжнародних і політичних студій Ягеллонського університету в Кракові, доктор габілітований, професор Здіслав Мах та ректор Державної вищої східноєвропейської школи в Перемишлі, доктор Павел Трефлер. Шановні гості висловили вдячність організаторам конференції за плідну співпрацю, наголосивши на важливості проведення спільних наукових і дослідницьких заходів задля зміцнення довіри і порозуміння між нашими суспільствами та  подолання штучних бар’єрів, що нас розділяють. Адже, як влучно висловився професор Мах, «найбезпечніше почуваємось там, де немає кордонів».

Закінчували урочистості відкриття представники місцевої влади Львова та області. Від Львівської облдержадміністрації учасників конференції привітав в.о. директора департаменту міжнародної технічної допомоги та міжнародного співробітництва Тарас Олійничок, який зосередив увагу присутніх на реальних кроках, які робить Україна і зокрема Львівщина, у напрямку єдиного європейського безпекового простору. «Саме на Львівщині створено Яворівський центр миротворчості та безпеки, де відбуваються спільні навчання українських військових та військовослужбовців зі США й багатьох країн Європейського Союзу. Це великий поступ у напрямку інтеграції України в північноатлантичні структури», – зазначив Тарас Романович.

Керівник департаменту розвитку Львівської міської ради Наталія Бунда наголосила на визначній ролі факультету міжнародних відносин ЛНУ ім. Івана Франка, який є впливовою освітньою і науковою інституцією, де обговорюються стратегічно важливі питання не лише для Львова та України, а й для всього світу. Його значення особливо загострилося у зв’язку із найсерйознішим безпековим викликом ХХІ століття – російсько-українською війною. «У цей дуже важкий і трагічний для нашої країни час ми відчуваємо підтримку міжнародних організацій та інституцій з наших країн-партнерів. Зокрема ваша присутність тут, – звернулася Наталія Петрівна до учасників конференції, – для нас надзвичайно важлива. Адже саме на основі наукового обговорення і фахового аналізу міжнародної проблематики мали б прийматися ефективні політичні рішення».

Після офіційних привітань наукова конференція продовжила свою роботу у форматі пленарного засідання, під час якого учасники обговорювали широкий спектр проблем світової та регіональної безпеки.

Світлини: Олега Вівчарика та Ігоря Полянського Більше фото