У Польській академії мистецтв і наук Роман Гладишевський презентував доповідь, присвячену кафедрі неорганічної хімії Львівського університету

17 червня 2020 року у Польській академії мистецтв і наук в режимі онлайн-зустрічі проректор з наукової роботи Львівського національного університету імені Івана Франка, член-кореспондент НАН України, професор Роман Гладишевський виголосив доповідь на тему «125 років кафедри неорганічної хімії Львівського університету». Учасники наукового зібрання прослухали доповідь на платформі «Cisco Webex Meetings». Серед інших, до зустрічі долучився декан хімічного факультету Григорій Дмитрів, а також багато польських та українських вчених.

Роман Євгенович розповів про заснування та діяльність кафедри неорганічної хімії у контексті історичних подій на теренах Львова, а також про видатних науковців, життєві шляхи яких були пов’язані з хімічним факультетом та кафедрою. Запропонувавши до перегляду хронологічну таблицю подій, пов’язаних з історією кафедри, свою розповідь Роман Євгенович розпочав із часів заснування Університету та з моменту, до якого відносять початок досліджень у галузі хімії в Львівському університеті, – із 1784 року, коли було засновано хімічну лабораторію. Згодом, у 1851 році на філософському факультеті створили кафедру хімії, з якої вже у 1895 році сформували дві кафедри: неорганічної та органічної хімії. У 1935 році у Львівському університеті з кафедри неорганічної хімії було виділено кафедру фізичної та колоїдної хімії, а в 1944-45 роках у складі чотирьох кафедр створили хімічний факультет.

Роман Гладишевський детально окреслив стан хімічних досліджень на різних історичних етапах. При цьому професор наголосив на тому, що ще з часів  самого заснування кафедри хімії, а згодом і хімічного факультету, дослідженнями в галузі хімії у Львівському університеті займалася низка видатних науковців, чиї внески у розвиток різних напрямів хімічної науки важко переоцінити. Серед них Броніслав Радзишевський, Юліан Шрам, Броніслав Ляхович, Станіслав Толочко, Володимир Тшебятовський, Євген Черкашин, Петро Крип’якевич, Євген Гладишевський та багато інших.

Окрім того, Роман Євгенович розповів про особливості наукових пошуків та викладання хімії на сучасному етапі. Зокрема, за підрахунками, викладачі хімічного факультету видали понад 5000 наукових праць, а також отримали численні патенти на винаходи. У 2018 році було започатковано Центр колективного користування науковим обладнанням «Лабораторія матеріалознавства інтерметалічних сполук». Серед найновіших визначних заходів, організованих за участі хімічного факультету та кафедри неорганічної хімії, – XIV Міжнародна конференція з кристалохімії та інтерметалічних сполук (2019), V Науково-методична конференція «Сучасні тенденції навчання хімії» (2019), Перший Львівсько-Краківський семінар з неорганічної хімії (2019), Всеукраїнський конкурс юних дослідників «Кристали» імені Євгена Гладишевського тощо.

Фінальну частину своєї доповіді Роман Євгенович присвятив короткому екскурсу в основи кристалохімії, принагідно розповідаючи про здобутки науковців кафедри неорганічної хімії у цій галузі.

Після завершення доповіді розпочалось обговорення. Усі охочі мали можливість поставити питання Романові Євгеновичу та обмінятися науковими ідеями і досвідом. Професор Міхал Коковські з Інституту історії Польської академії мистецтв і наук подякував доповідачеві за ґрунтовну та інформативну лекцію й висловив сподівання на продовження співпраці з хімічним факультетом Львівського університету та з кафедрою неорганічної хімії у майбутньому. «Інформація, яку ви представили, дуже важлива для історії точних наук. Як на мене, особливо цінною є міцна співпраця вашої кафедри з різними науковими спільнотами, особливо з польською», – зазначив він. У відповідь Роман Гладишевський додав, що «без співпраці важко досягти вагомих результатів у науці, тож у подальших наукових проєктах кафедра неорганічної хімії має намір поглиблювати зв’язки з іншими науковими інституціями, зокрема з Вроцлавським, Ягеллонським та іншими університетами та надалі розвивати співробітництво на міжнародному рівні».

Додамо, що зустріч стала першою науковою подією із циклу запланованих заходів, присвячених 125-річчю кафедри неорганічної хімії та 75-річчю хімічного факультету.

Детальніше ознайомитися із доповіддю Романа Гладишевського можна за посиланням.