Україна в умовах трансформації міжнародної системи безпеки

На факультеті міжнародних відносин Львівського національного університету імені Івана Франка 15–16 травня 2019 року відбулася V Міжнародна наукова конференція «Україна в умовах трансформації міжнародної системи безпеки», яку організував Центр міжнародної безпеки та партнерства. Співорганізаторами конференції виступили Інститут міжнародних студій Вроцлавського університету, Інститут безпеки та цивільної освіти Педагогічного університету імені Комісії народної освіти у Кракові, факультет соціальних наук Міжнародного Чорноморського університету (Тбілісі), Товариство науковців поляків Литви (Вільнюс). Конференція відбувалася за підтримки Центру інформації і документації НАТО в Україні, Львівської обласної державної адміністрації, Почесного патронату та підтримки Ректора Вроцлавського університету проф. Адама Єзерського та Почесного Консульства України у Вроцлаві.

Відкриваючи конференцію, Надзвичайний і Повноважний Посол України, декан факультету міжнародних відносин, професор Маркіян Мальський відзначив актуальність безпекової проблематики як в науковому теоретичному дискурсі, так і у практичній діяльності органів державної влади і місцевого самоврядування. В урочистому відкритті конференції взяв участь заступник Голови Львівської обласної державної адміністрації Роман Филипів, який, вітаючи українських і іноземних науковців та експертів, відзначив важливість експертної оцінки та наукових розробок у сфері безпеки для процесів державотворення та реалізації національних інтересів України у контексті гарантування як внутрішньої, так і зовнішньої безпеки держави. У роботі конференції взяв участь керівник Департаменту міжнародної технічної допомоги та міжнародного співробітництва Львівської обласної державної адміністрації Роман Шепеляк. Від імені ректорату Університету учасників конференції привітала проректор Марія Зубрицька, яка відзначила провідну роль Львівського університету в гуртуванні академічного середовища навколо обговорення злободенних та актуальних проблем українського державотворення і міжнародного утвердження нашої держави. Також з вітальним словом до учасників звернувся радник Представництва Міністерства закордонних справ України у Львові Зеновій Гошовський. Виступаючи перед учасниками конференції, директор Інституту міжнародних студій Вроцлавського університету, професор Кшиштоф Коцюбінскі відзначив важливість продовження спільних наукових пошуків та дискусій з питань українсько-польського співробітництва у галузі безпеки. Учасники конференції отримали привітання від Генерального консульства Республіки Польща у Львові та інших академічних інституцій України і зарубіжжя.

Розпочинаючи пленарне засідання, присвячене ключовим питанням міжнародної системи безпеки, доцент кафедри міжнародних відносин і дипломатичної служби Олександр Кучик, зосередив увагу присутніх на процесах трансформації міжнародної системи безпеки та новітніх викликах і загрозах, які є предметом розгляду й обговорення на науковій конференції. Ключовими питаннями для дискусії стали регіональні особливості функціонування системи безпеки у Європі та світі, вплив російського чинника на сучасну систему міжнародних відносин та безпекове середовище, місце та роль гібридних загроз у сучасному світі для демократичних інститутів держави. Окрему увагу доповідачі сконцентрували на питаннях цивілізаційного й ціннісного виміру безпеки як у регіоні Центрально-Східної Європи, так і на глобальному рівні. З доповідями виступили професор Київського національного університету Григорій Перепелиця, професори Вроцлавського університету Здіслав Вінніцкі, Кшиштоф Коцюбінскі, Лариса Лещенко, Генеральний секретар Панєвропейського руху Австрії Рейнхард Кльочек, директор Інституту світової політики Євген Магда, професор Ужгородського університету Ігор Тодоров, професор Університету Олександра Дубчека у Тренціні (Словаччина) Марцел Лінсеней,  професор Університету з Братіслави Ярослав Станчак та доцент факультету міжнародних відносин Львівського національного університету імені Івана Франка Олександр Кучик.

Після обідньої перерви учасники конференції продовжили роботу в рамках чотирьох тематичних секцій: «Міжнародна система безпеки в умовах новітніх трансформації»; «Україна – Росія: від стратегічного партнерства до гібридної війни»; «Політико-правові та соціально-економічні аспекти міжнародної безпеки»; «Інформаційна безпека в умовах новітніх викликів та загроз». Українські та зарубіжні науковці й експерти обговорили доволі широке коло прикладних проблем вивчення міжнародної безпеки та галузевого співробітництва держав у сфері безпеки. В тематичних секціях під час виступів представлено авторські розробки та концепції розв’язання різноманітних питань регулювання конфліктів, протистояння гібридним загрозам та інформаційним маніпуляціям у світовій політиці, а також питання демографічної, економічної, фінансової безпеки тощо.

Наступного дня, 16 травня продовжили роботи три тематичні секції конференції: «Прикладні питання дослідження міжнародних відносин та безпекових студій»; «Регіональні аспекти безпекового співробітництва»; «Вибрані аспекти безпекових студій», в рамках яких обговорили питання міжнародного та регіонального співробітництва на двосторонньому та багатосторонньому рівнях.

У конференції взяли участь науковці та експерти Вроцлавського університету, Педагогічного університету у Кракові, університету Ольштина, Університету Марії Кюрі-Склодовської у Любліні, Університету у Братиславі, Університету у Тренціні, Університету у Познані та інших іноземних інституцій. Сферу безпекових студій України представили науковці Київського, Львівського, Донецького, Одеського, Ужгородського університетів та інших наукових й академічних центрів України.

Підводячи підсумки конференції, учасники висловили сподівання на подальший розвиток конференційної співпраці, а також необхідність творення фахового середовища для обговорення прикладних проблем регіональної та міжнародної безпеки для ефективної реалізації національних інтересів України на міжнародній арені.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото