Українське волонтерство – унікальне явище для Європи

Громадська ініціатива «Мех-мат іде на війну» 12 жовтня презентувала виставку про свою річну діяльність – допомогу воїнам АТО.

«Дух волонтерства, народжений на Майдані, – дуже незвичайний. Україна зараз – те, чим повинен бути ЄС», – підкреслив американський фінансист, глава Open Society Foundations Джордж Сорос під час виступу на Мюнхенській конференції з безпеки.

Автор виставки – асистент кафедри алгебри і логіки механіко-математичного факультету Марта Малоїд упродовж 2 місяців працювала над ідеєю експозиції. На виставці представлено 10 полотен зі світлинами, розділені за тематичними групами: «Ті, хто тримає наше небо», «Збірки продуктів і речей для солдатів», «Засоби тактичниї медицини», «Наша команда», «Елементи гордості» тощо.

«У кожного своя війна – хлопці воюють там, а ми робимо щось тут. Ми працюємо над спільною справою на засадах повної довіри. Це така довіра, якої раніше, мабуть, ніколи не було в українців. Можливо, в цьому і суть волонтерського руху», – вважає координатор ГІ «Мех-мат іде на війну» Юрій Головатий.

«У травні мобілізували мого колегу з кафедри. З того часу все і почалося. Як лавина, навіть не очікував, що так усе буде. Мехмат – річ не тотожна з механіко-математичним факультетом, його викладачами та студентами. Мехмат – це велика громада тих, хто колись тут вчився, працював, це їхні родичі, їхні друзі, і друзі їхніх друзів. Вони живуть по всьому світу – від Південно-Африканської Республіки до США, Канади та Ісландії. Ці люди зібралися дуже швидко на Facebook і почали допомагати», – пригадує викладач механіко-математичного факультету й основний натхненник організації Юрій Головатий.

«Щодня розв’язуєш одну і ту ж задачку з багатьма невідомими… Де взяти гроші? Де купити? Як краще спакувати? Ким передати? Чи дійде? Тому, коли на картку падає пару тисяч, твоя радість стримана, бо то лише початок нової задачі, нового довгого ланцюжка. А от коли до вояків нарешті доходить допомога, радості немає меж. Як не дивно, але зараз зібрати гроші є найлегшою справою, найскладніше доправити все в зону АТО. Ми забезпечуємо ті частини, де служать мехматяни, допомагаємо і їм, і їхнім побратимам. Це – хлопці з 24-ї бригади та Львівського батальйону тероборони», – розповідає у коментарі Юрій Головатий.

Координатор ГІ «Мех-мат іде на війну» ділиться: «Спочатку ми думали, що зберемо пару тисяч і не більше. Зараз, за мірками мехмату, це шалені гроші. І вони все прибувають. Сподіваюся, коли закінчиться війна, ми залишимось тією спільнотою, яку створили. За останні два місяці волонтерство стало стилем життя і по-іншому вже не можу».

Нагадаємо, що Громадська ініціатива «Мехмат йде на війну!» була однією з перших, яка почала збирати допомогу для мобілізованих. Спочатку колеги по роботі зібрали гроші для викладача механіко-математичного факультету, який пішов на фронт. Згодом, довелося допомагати й іншим «мехматянам». Зараз активісти збирають допомогу не лише для людей, які мають стосунок до мехмату, а й для їхніх побратимів.

Ректор Університету, професор Володимир Мельник подякував організаторам виставки – координаторам ГІ «Мех-мат іде на війну» за масштабну роботу й підтримку, за той морально-психологічний клімат, який допомагає нашим захисникам вистояти в нелегкому протистоянні з ворогом і додає їм духу й упевненості в перемозі.