Українські та польські експерти обговорюють питання розвитку України в умовах трансформації міжнародної системи безпеки

У рамках Всеукраїнського фестивалю науки – 2016, який триває у Львівському національному університеті імені Івана Франка, 19 травня 2016 року відбулась Міжнародна науково-практична конференція «Україна в умовах трансформації міжнародної системи безпеки». Організатори заходу – факультет міжнародних відносин Львівського університету і Центр міжнародної безпеки та партнерства та Інститут міжнародних студій Вроцлавського університету (Республіка Польща).

Від імені ректорату ЛНУ ім. Івана Франка привітав учасників конференції проректор із науково-педагогічної роботи та соціальних питань і розвитку Мар’ян Лозинський, який відзначив актуальність і потрібність проведення заходів такого рівня. «Глобальне міжнародне значення конференції, а також вища школа і наука сьогодні вкрай необхідні для успішного розвитку України», – переконаний Мар’ян Володимирович.

Заступник директора Інституту міжнародних студій Вроцлавського університету (Республіка Польща), професор Лариса Лещенко від імені директора Інституту Дзіслава Вінніцького передала вітання учасникам конференції.

На актуальності й важливості винесених на обговорення питань щодо системи міжнародної безпеки наголосив Надзвичайний і Повноважний Посол України, декан факультету міжнародних відносин Маркіян Мальський.

«Сьогодні ми стикаємось із викликами міжнародного безпекового середовища, які не були властивими минулому століттю. Сповідування певних цінностей, функціонування безпекових інституцій були притаманні ще 90-им рокам ХХ ст. Ми бачили світ спокійним, гармонійним, звиклим до всіх протистоянь, а сьогодні існують зовсім інші категорії для опису ситуації у світі – це загрози, невпевненість, виклики, протистояння, локальні конфлікти, повстання, війни… За 20 років Україна дуже змінилась», – зазначив Маркіян Мальський.

Декан факультету міжнародних відносин також відзначив, що зараз наша держава перебуває в стані інтелектуальної безпорадності. «Після завершення протистояння двох систем – ліберальної та комуністичної нам важко простежити тенденції розвитку світу, ми шукаємо нові парадигми та визначення, завдяки яким намагаємося пояснити те, що сьогодні відбувається у світі», – сказав він.

Розмірковуючи над реаліями міжнародної безпеки, Маркіян Мальський відзначив, що всесвітня безпека й стабільність після ІІ світової війни базувалася на тих без пекових інституціях, які були створені під виклики того часу. А сьогодні, на думку дипломата, вони функціонують лише в статичному режимі.

«Вони запрограмовані на вирішення тодішніх питань, але аж ніяк не проблем сьогодення. У цьому контексті лише одна інституція – НАТО справді відповідає за безпеку. Тож зараз на часі обговорення актуальних питань щодо ролі системи світової безпеки у світі й місця в ній України, внеску нашої держави в контексті гри на міжнародній арені сильних учасників таких, як США, ЄС та Росія», – підкреслив Маркіян Мальський.

Після урочистого відкриття конференції учасники продовжили роботу у форматі двох пленарних засідань за такими напрямами: «Архітектура міжнародної безпеки: глобальний та регіональний вимір. Сучасна система міжнародних відносин. Конфлікти та кризи ХХІ століття» і «Зовнішня політика та дипломатія України: пріоритети та напрями діяльності. Російсько- український конфлікт у системі сучасного міжнародного порядку».

В обговореннях окреслених вище питань взяли участь як українські, так і польські науковці.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото