Університет долучиться до створення науково-освітнього інтернет-порталу «Іван Франко»

12 лютого 2020 року у Львівському університеті відбулося обговорення проекту з розробки науково-освітнього інтернет-порталу «Іван Франко». У заході взяли участь вчені й представники адміністрації Університету, франкознавці, дослідники творчості Івана Франка з різних наукових інституцій та члени організаційної групи зі створення порталу.

Мету та основні засади функціонування порталу «Іван Франко» окреслив президент Малої академії наук, академік НАН України, один із ініціаторів проекту Станіслав Довгий. «Важко переоцінити актуальність усієї багатогранної спадщини Івана Франка та доцільність й важливість його ідей і поглядів. Тому ми вирішили, що нагальною необхідністю є привернення уваги до постаті Івана Яковича. Зробити це можна завдяки всеохопній інтеграції у найбільше інформаційне середовище – мережу Інтернет», – пояснив Станіслав Довгий. За словами Станіслава Олексійовича, Львівський університет повинен стати головним інтелектуальним та організаційним осередком реалізації проекту, адже саме ЛНУ ім. Івана Франка має широку базу досліджень та наукових праць, присвячених Каменяреві і необхідний матеріально-інтелектуальний потенціал для успішного створення і підтримки порталу.

Готовність Університету долучитися до проекту підтвердив Ректор, член-кореспондент НАН України, професор Володимир Мельник. «Немає жодних сумнівів в тому, що ідея створення порталу є надзвичайно актуальною та нагальною. Тож, наразі нам потрібно вирішити, як ми будемо організовувати нашу роботу, для того, аби сконсолідувати зусилля й отримати максимально позитивний результат», – підкреслив Володимир Мельник і додав, що відповідні структури Університету вже найближчим часом розпочнуть роботи з напрацювання потрібних для проекту матеріалів.

Наскрізною ідеєю розробки порталу є максимально повне і якісне висвітлення усіх аспектів творчого та духовно-ідейного спадку, життєпису Івана Франка, акумуляція надбань і здобутків франкознавства та презентація усіх зібраних відомостей широкому загалу. За словами організаторів, така платформа матиме високу науково-освітню, дослідницьку та мистецьку цінність для усіх, кому цікава багатогранна особистість українського Генія.

Підтримав створення проекту й український літературознавець, франкознавець, директор Львівського національного літературно-меморіального музею Івана Франка Богдан Тихолоз. «Львівський національний літературно-меморіальний музей Івана Франка має низку напрацьованих матеріалів, які в той чи інший спосіб мали би бути репрезентовані на порталі. Усю оцифровану інформацію ми готові довести до відповідних стандартів і передати розробникам порталу від нашої інституції. Це, зокрема матеріали, які стосуються життєпису Франка та життя його родини», – підкреслив Богдан Тихолоз.

Взірцем для розробки відповідної платформи може бути «Портал Шевченка», запуск якого свого часу приурочили до 200-літнього ювілею Кобзаря. Проте учасники заходу дійшли згоди, що, зважаючи на масштаби творчого доробку та насичений важливими подіями життєпис Івана Франка, структура порталу, присвяченого Каменяреві, буде набагато складнішою, а часу та ресурсів на реалізацію знадобиться чимало.

Проте перші напрацювання із наповнення порталу вже здійснено: зокрема, на платформу додали штрихи інтерактивної мапи з місцями перебування Івана Франка, 3D-екскурсії музеями, перші тексти з рубрики «Франко на щодень», колекцію зображень Івана Франка на грошових купюрах та багато іншого.

Під час обговорення кожен охочий мав змогу дізнатися деталі розробки проекту, зробити зауваження, поділитися порадою чи ідеєю стосовно покращення функціонування порталу та повномасштабного наближення його реального втілення до своєї високої мети.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото