Університетська спільнота вшанувала героїв Листопадового чину

Студенти, викладачі та працівники Львівського національного університету імені Івана Франка традиційною пішою ходою 1 листопада 2017 року відзначила 99 річницю Листопадового чину й утворення ЗУНР.

Академічна спільнота Університету, духовенство, представники влади та громадськості взяли участь у панахиді та вічі на Меморіалі Українських Січових Стрільців і воїнів Української Галицької Армії на Янівському кладовищі.

Ректор Львівського університету, професор Володимир Мельник, звертаючись до учасників віча, наголосив, що відзначення Листопадового повстання у Львові органічно увійшло до календаря національної пам’яті і стало невід’ємним елементом патріотичної традиції кожного мешканця Львова.

«Листопадовий чин став логічним завершенням державотворчих прагнень галицької України. У період, коли під загрозу було поставлено сам факт існування української ідеї, галицька молодь дала сміливу і гідну відповідь на тогочасні виклики історії. І уже 99 років невгасимий вогонь героїв Листопадового чину дає нам віру у те, що Україна відбулася як держава і зможе  подолати усі труднощі на шляху до успішного майбутнього», – зазначив Володимир Мельник, додавши, що  галицька молодь змогла запалити й у Києві прагнення до незалежної Української держави.

«Приклад тогочасної Галичини полягав у тому, що невелика кількість активних людей продемонструвала, що різні політичні сили можуть об’єднуватися для того, щоб Україна відбулася як держава. Відомий історик Ярослав Дашкевич зазначав, що тоді українці не зазнали поразки. Тоді відбувся чин, який дав підстави майбутнім поколінням і надалі боротися за Україну», – наголосив Ректор Університету.

Також Володимир Петрович зазначив, що головними політичними уроками Листопадового чину для сучасників є те, що українцям потрібно покладатися тільки на власні сили, а в усіх своїх вчинках керуватися виключно національним інтересом.

«Ще одним урок тогочасного повстання є розуміння того, що лише одне питання є по-справжньому важливим і визначальним для усіх політичних процесів – це соборність України. А відтак, усі вчинки і дії повинні бути орієнтованими на те, щоб Україна була незалежною і єдиною державою», – наголосив Володимир Мельник, окреслюючи значення подій 1 листопада 1918 року для нинішнього часу.

Голова Львівської облдержадміністрації Олег Синютка наголосив, що ця історична подія відкрила шлях до спільної боротьби за соборну і незалежну державу і є символом незламності українського народу.

«99 років тому у Львові було достатньо молодих людей, справжніх патріотів, які прагнули створити вільну незалежну Українську державу. І сьогодні у нас багато патріотично налаштованих особистостей. Студенти, серед вас є ті люди, які не обтяжені пропагандою, радянським минулим, а тому  переконаний, що ви не станете жертвами популістів. Ви молоді, у ваших руках і сила, і правда, і воля», – звернувся Олег Синютка до молоді.

Голова Львівської обласної ради Олександр Ганущин зазначив, що 1 листопада 1918 року – одна із найуспішніших дат в історії України ХХ століття.

«Листопадовий чин – це встановлення першої державності на західноукраїнських землях. Тодішній поклик сердець молодих людей став прикладом для майбутніх поколінь. Зараз вони надихають тих бійців, які боронять східні кордони України. Ми обов’язково переможемо і завершимо те, що робили Січові Стрільці, воїни Української Галицької Армії. Маємо просто вірити в себе й Україну», – наголосив Олександр Ганущин.

Міський голова Львова Андрій Садовий подякував керівництву Університету за традицію вшанування героїв Листопадового чину й наголосив, що 99 років тому молодь віддала свої життя за те, аби Україна відбулася, а тому подвиг героїв Листопадового чину є прикладом любові до держави для кожного українця.

«Ми маємо шанс бути успішними тільки за однієї умови – якщо ми будемо освіченою нацією, якщо ми будемо мати мудрих провідників і керівників. Тому велике прохання до студентів – добре вчіться, бо своїми знаннями ви  прославлятимете нашу державу. Прохання до викладачів – будьте строгими і відповідальними», – сказав міський голова Львова Андрій Садовий, звертаючись до учасників віча.

Про традицію вшанування військових поховань у передвоєнному Львові та за часів радянського режиму розповів студентам поет, громадський діяч, лауреат Національної премії України імені Т. Шевченка, Почесний доктор Львівського університету Ігор Калинець.

Студентка 3 курсу геологічного факультету Христина Бобович на завершення віча наголосила, що для нинішньої молоді подвиг Українських Січових Стрільців, Української Галицької Армії, громадських та політичних діячів, які спричинилися до Листопадового повстання 1918 року, є прикладом справжнього патріотизму та героїзму.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото