В Антарктиді українські науковці відкрили досі невідоме підльодовикове озеро

Академік Вернадський – єдина українська антарктична станція, розташована на мисі Марина острова Галіндез за 7 км від західного узбережжя Антарктичного півострова. Вона працює цілий рік і є метеорологічною та географічною обсерваторією. Заснована в 1953 році як британська станція «Фарадей»; в лютому 1996 року її придбала Україна, перейменувавши на станцію «Академік Вернадський» на честь видатного українського вченого академіка Володимира Івановича Вернадського, першого президента НАН України.

Головне призначення станції – проведення наукових досліджень в Антарктиді. Зараз на станції перебуває 24-та наукова експедиція, яку очолює Ігор Дикий, доцент кафедри зоології Львівського національного університету імені Івана Франка.

Завдяки праці учасників експедиції, українська та світова наука збагачується новими знаннями та зразками для подальших досліджень. Одним із останніх наукових досягнень, які зробили учасники 24-ої антарктичної експедиції, є відкриття невідомого досі підльодовикового озера. Відкриття здійснили Тарас Білий та Денис Пішняк на острові Галіндез неподалік від станції «Академік Вернадський» під час пошуків струмків з талою водою, яку мали відправити на ізотопний аналіз.

Наступного дня учасники експедиції організували розвідку масштабів озера с візуальним оглядом та залученням спеціалізованої апаратури. Підльодовий простір дозволив дослідникам пройти близько 30 метрів, але остаточні масштаби озера наразі ще не встановлені, однак можна стверджувати, що воно є найбільшим з досі відомих природніх озер острова Галіндез.

З огляду на свою доступність озеро є цінним для дослідження гідрологічного режиму, процесу танення-розмерзання, калібрування георадарних вимірів та ґрунтовних біологічних досліджень.

Із деталями роботи 24-тої антарктичної експедиції можна ознайомитися на сайті біологічного факультету Львівського університету.

Більше фото