В ЛНУ ім. Івана Франка відбувся науковий семінар «Університет як соціально-культурний феномен європейської цивілізації»

Витоки університетської освіти у Львові, академічні традиції Львівського університету, передумови його заснування та інші важливі питання були темою наукового семінару «Університет як соціально-культурний феномен європейської цивілізації», який відбувся 7 квітня 2017 року у Дзеркальній залі ЛНУ ім. Івана Франка.

Розпочинаючи роботу семінару, Ректор Львівського національного університету імені Івана Франка, професор Володимир Мельник зазначив, що дослідження, присвячені ідеї університету завжди є актуальними та надзвичайно важливими як для Львова, так і для всієї країни. За словами Ректора, розуміння ролі університету у суспільстві визначає передумови розвитку держави.

«Ми звикли слово «університет» ототожнювати з місцем навчання, де є студент і є викладач. Але університет – це передовсім елемент європейської цивілізації, місце, де знання отримують, утримують і передають», – наголосив Володимир Петрович.

Окрім того Ректор зазначив, що роль науки й академічної традиції є однією з провідних у справі розвитку суспільства. «Університет як соціокультурний феномен заклав фундамент такого явища як європейська цивілізація, а університетське життя породило тип організації життєдіяльності сучасного суспільства. Університетові властивий раціоналізм, як спосіб осягнення світу, а у сам принцип його функціонування закладені основи демократії. Саме ці засади академічного середовища поширились на суспільне життя країн, які зараз ми вважаємо розвинутими, демократичними суспільствами», – розповів Володимир Мельник.

Голова історично-краєзнавчого товариства «Літопис» Роман Мелех розмірковував про витоки університетської освіти у Львові в контексті загальноєвропейської традиції. За словами Романа Богдановича, освіта у Львові має давню історію, яку сьогодні необхідно досліджувати більш детально.

«1372 року, у перший рік свого перебування у Львові, Руський король Володислав Опольчик передав Ордену францисканців у південно-західній частині Низького замку руську церкву Святого Хреста і власний дім під монастир та школу (сьогодні на цьому місці розташовано економічний факультет Львівського національного університету імені Івана Франка). Православну церкву Святого Хреста францисканці перетворили у костел Святого Хреста, а дім у латинську школу», – зазначив доповідач, наголосивши, що саме це є початком зародження університетських традицій у Львові.

Директор Наукової бібліотеки ЛНУ ім. Івана Франка Василь Кметь зосередив увагу присутніх на академічному статусі єзуїтської школи і розглянув питання заснування Львівського університету. Зокрема, Василь Кметь наголосив, що витоки університетської освіти сягають часів Галицько-Волинської держави, проте про інституційне оформлення університету аж до XVII століття говорити не можна. Адже тільки у XVII столітті Університет отримав усі необхідні права, свободи й атрибути вищого навчального закладу того періоду.

«Визначальними чинниками формування університетської культури XVII ст. слід вважати передусім виникнення корпорації викладачів і студентів, формалізованої у взаєминах, окреслених навчальними вимогами та програмами відповідного рівня, наявність цілевих фундацій, функціонування кар’єрно-ієрархічного академічного простору», – зазначив Василь Федорович.

Розмірковуючи про функціонування міфів щодо єзуїтської освіти у історіографія різних країн, Василь Кметь зауважив, що Львівський університет є частиною національних міфологій – української, польської, австрійської, – які часто суперечать одна одній. За словами Василя Федоровича, історія Університету набуває особливого значення в сучасних умовах розвитку інформаційного суспільства та глобалізації, а також в контексті реформування національної вищої школи й окреслення пріоритетів у наукових проектах та громадських ініціативах. А відтак, сьогодні надзвичайно важливо на фаховому рівні обговорювати передумови заснування, місію і роль Львівського університету в історії.

Зазначимо також, що наприкінці заходу учасники взяли участь в активній дискусії щодо витоків університетської традиції у Львові й історії Львівського університету.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото