V Школа молодих науковців «Кристалічна структура: експеримент і розрахунок»

За сприяння Міністерства освіти і науки України Львівський національний університет імені Івана Франка спільно зі Західним науковим центром НАН України, Комітетом кристалографів України, Міжнародним центром дифракційних даних провів V Школу молодих науковців  «Кристалічна структура: експеримент і розрахунок», що відбулась 23-24 вересня 2016 року на базі кафедри неорганічної хімії. Спонсорську підтримку школи надав Міжнародний центр дифракційних даних (ICDD, США).

У роботі школи взяли участь 80 осіб, які представляли 16 установ з різних куточків України (Вінниці, Дніпра, Києва, Луцька, Львова, Одеси, Ужгорода), у тому числі восьми університетів Міністерства освіти і науки України та восьми інститутів Національної академії наук України. Зокрема, активну участь у роботі школи взяли студенти й аспіранти хімічного факультету ЛНУ ім. Івана Франка.

Метою цьогорічної школи було ознайомлення молодих науковців з основами експериментального отримання дифракційних даних з подальшим опрацюванням відповідного програмного забезпечення.

Заняття школи тривали два дні, впродовж яких учасники прослухали три лекції та відвідали два практичні заняття.

Відкрив V Школу молодих науковців  «Кристалічна структура: експеримент і розрахунок» член-кореспондент НАН України, доктор хімічних наук, професор Роман Гладишевський, який  розповів про історію Львівської кристалохімічної школи та її досягнення у світовій науці.

Провідний науковий співробітник кафедри неорганічної хімії Львівського університету Лев Аксельруд розпочав заняття школи, прочитавши лекцію на тему: «Врахування кристалохімічних закономірностей при визначенні будови речовини».

Професор Петро Завалій (Університет штату Меріленд, м. Коледж-Парк, США) поділився з учасниками своїм досвідом у визначенні й уточненні кристалічної структури з порошкових даних.

Другий день роботи школи був представлений лекційним і практичними заняттями, які провів професор Вацлав Петрічек (Інститут фізики Академії наук Чеської Республіки, м. Прага, Чехія). Лекція була присвячена визначенню кристалічної структури з монокристальних дифракційних даних («Regular structures from single crystals»), а на практичних заняттях учасники школи мали можливість ознайомитись з аналізом і розрахунком кристалічної структури хімічних сполук різних класів.

Молоді кристалохіміки вдосконалювали свої навики з розшифрування та аналізу кристалічної структури за допомогою пакету програм «Jana».

Паралельно з V Школою молодих науковців «Кристалічна структура: експеримент та розрахунок» відбувся семінар «ICDD Grant-in-Aid Workshop», який був представлений окремими лекційними сесіями.

Лекторами на семінарі «ICDD Grant-in-Aid Workshop» виступили: Роман Гладишевський, Павло Демченко (Львівський національний університет імені Івана Франка), Ігор Завалій (Фізико-механічний інститут ім. Г.В. Карпенка НАН України), Леонід Василечко (Національний університет «Львівська політехніка»), В’ячеслав Баумер (Науково-технологічний комплекс «Інститут монокристалів» НАН України, м. Харків), Петро Завалій (Університет штату Меріленд, м. Коледж-Парк, США), а також президент Міжнародного центру дифракційних даних професор Маттео Леоні.

Крім того, відбулася відеоконференція з головним офісом Міжнародного центру дифракційних даних у Пенсільванії (США) за участю багаторічного директора організації, менеджера бази даних PDF4+ д-ра Томаса Блантона.

Під час семінару науковці знайомилися з історією Міжнародного центру дифракційних даних, роллю українських вчених у створенні бази дифракційних даних. Керівництво Міжнародного центру дифракційних даних відзначило вагомий внесок українських учених у роботу центру, а також інтерес молодих науковців – учасників школи.

Після напруженої роботи учасники школи та семінару мали можливість відпочити та насолодитися екскурсіями Львовом.

Закриття V Школи молодих науковців «Кристалічна структура: експеримент та розрахунок» та семінару «ICDD Grant-in-Aid Workshop» відбулось 24 вересня, де понад 40 учасників школи, які відвідав всі лекційні заняття й успішно виконали практичні завдання, отримали сертифікати.

Додамо, що сертифікат про участь у школі є важливим кроком у становленні молодих науковців. За словами голови оргкомітету Романа Гладишевського, наступна така зустріч відбудеться через рік.

Світлини: Олександри Чури й Ірини Токайчук Більше фото