В Університеті презентували добірку спогадів «Як Франко з синами спорив»

11 грудня 2019 року у Львівському університеті відбулася презентація книги  «Як Франко з синами спорив», що містить оригінальні мемуарні тексти досі не відомі загалу. Добірку спогадів про життя і побут родини видатного українського письменника віднайшли у київській квартирі сина Івана Франка Тараса.

Одним із рецензентів книги став декан філологічного факультету Львівського університету Святослав Пилипчук. У своєму вітальному слові він окреслив актуальність віднайдених мемуарів для досконалішого пізнання постаті Івана Франка. «Цей спогад є надзвичайно важливим елементом для дослідження того, як Іван Франко поводився вдома, як він спілкувався з синами, виховував їх, вчив пізнавати істину. Безперечно, така література допомагає краще зрозуміти письменника, відкрити для себе ще одну грань його особистості та ще однин вимір його світу», – наголосив Святослав Пилипчук.

Заступник директора Міжнародного фонду Івана Франка Ольга Нижник, яка випадково знайшла унікальні матеріали, взяла собі за мету розвінчати сформований радянськими часами міф про те, що «найгіршими творами Івана Франка були його діти». Упорядниця книги провела екскурс у минуле, розповівши історію знахідки, яка згодом і переросла у збірку спогадів одного з синів Франка про свого батька.

«Ця книга – це сімейне Франкове залаштуння. Тут відомий український письменник постає у зовсім іншому амплуа: домашній, відвертий, справжній батько. Вагомим є й те, що на сторінках згадується багато відомих людей того часу, і не завжди так, як ми звикли про них читати», – пояснила Ольга Нижник і додала, що «у цій книжечці збережені усі лексичні, стилістичні та граматичні особливості оригіналу разом із правками Тараса Франка».

Доктор філологічних наук, професор Львівського національного університету імені Івана Франка Ярослав Гарасим зізнався, що йому було дуже приємно писати слова, які стали післямовою презентованої книжки. «Я вважаю, що ця збірка не лише цікава, але й дуже важлива для нас. Вона є свідченням того, що на карті франкознавства народжується ще один центр і ним є Київ. Приємно й те, що така збірочка фрагментів в доброму розумінні розбавляє канонічне й офіційне вчення життєпису й творчості Івана Франка і стає джерельним матеріалом, який виділяється своєю щирістю», – висловив твердження про вагоме значення книги Ярослав Гарасим.

Свою подяку усім, хто долучився до видання книги, висловив науковий керівник Інституту Івана Франка НАН України Євген Нахлік і додав, що «це справді цікаві спогади й вони надзвичайно легко читаються. За словами науковця, формування таких збірок доводить те, що у франкознавстві ще можливі унікальні знахідки, які проливають нове світло на життєпис видатного письменника.

Директор Міжнародного фонду Івана Франка Ігор Курус запевнив у готовності й надалі працювати над популяризацією інформації про життя і творчість українського письменника. «Ми довго думали, чи видавити таку маленьку працю чи, можливо, варто ще щось до неї додати, адже робота із таким форматом є для нас дещо незвичною. Але тоді вирішили, що маленький обсяг може бути перевагою – збірку точно всі прочитають! А насправді наш фонд завжди зацікавлений у тому, щоб вся інформація про Івана Франка і про його дітей була відкритою та доступною для ознайомлення широкого загалу», – наголосив Ігор Курус.

Під час презентації усі присутні обмінялися інформацією щодо життєпису та діяльності автора мемуарів та заглибилися в атмосферу інтимних сторінок побуту родини письменника. Усі охочі могли роздивитися книгу, наповнену сучасними напівжартівливими ілюстраціями Юстини Якимяк, що якнайкраще передають невимушені гумористичні настрої збірки.

За час обговорення збірки відомі дослідники у сфері філології, історії та франкознавства поділилися цікавими штрихами своїх власних думок та досліджень, чим гармонійно доповнили картину пізнання образу родини Івана Франка.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото