В Університеті відбувся ювілейний концерт з нагоди 70-ліття  заслуженої хорової капели України «Боян» імені Євгена Вахняка

9 грудня 2016 року у Львівському національному університеті імені Івана Франка відбувся ювілейний концерт з нагоди 70-ліття заслуженої хорової капели України «Боян» імені Євгена Вахняка. Під час концертної програми шанувальники високого мистецтва мали нагоду насолодитися неперевершеним виконанням українських та світових класичних творів.

Хорова капела «Боян» створена 1946 року і починалась вона з того, що диригент Володимир Панасюк об’єднав і організував невеликий гурт юнаків та дівчат з гарними голосами. Після того, як у березні 1947 року Володимира Панасюка заарештували за «антирадянську діяльність», «Боян» очолив тоді ще студент Львівської консерваторії Євген Вахняк. Від того часу колектив став легендарним і зараз свій творчий шлях продовжує під керівництвом Василя Чучмана у Центрі культури та дозвілля Університету.

Особливим і символічним для капели є ім’я Євгена Вахняка. «Євген Дмитрович Вахняк – талановитий митець, людина великої душі – зумів створити унікальний хоровий колектив з неповторною творчою атмосферою. Всі свої найвищі здобутки він пов’язував саме з цим колективом, якому присвятив понад 50 років свого життя», – зазначила ведуча заходу.

Також під час концерту йшлося про те, що серед численних аматорських хорових колективів України капела «Боян» займає чільне місце. «Найбільш успішна діяльність капели припадає на 1950-1980-ті роки, коли в умовах тоталітарного режиму зазнали гонінь українські патріоти, серед яких і багаторічний староста «Бояну», жорстоко переслідувалися українська мова та культура. Але, незважаючи ні на що, в капелі завжди гуртувалася патріотично налаштована молодь. І ось уже сьомий десяток років, продовжуючи славні традиції галицьких співочих товариств, капела «Боян» несе у народ пісню, зігріває його душу, пробуджує почуття любові до рідного краю», – зазначила ведуча.

Реноме справжніх майстрів хорового співу учасники заслуженої капели «Боян» підтвердили і на ювілейному концерті з нагоди свого 70-ліття. Так, зі сцени Актової зали Університету прозвучали знакові музичні композиції, серед них – «Воскликніте Господеві вся земля» Дмитра Бортнянського, лемківська народна пісня в обробці Маестро Євгена Вахняка «Заходит сонечко», українська народна пісня в обробці Петра Милославського «Дівчино, прощай» та «Ой полечко, поле» В. Міхновецького, українська народна пісня в обробці учня Євгена Вахняка Богдана Дерев’янка «Завтра в далеку дорогу» та інші твори, які уже стали класикою української музики.

Зазначимо, впродовж останніх десяти років капела «Боян» брала участь у багатьох фестивалях та конкурсах в Україні, Польщі, Чехії, Угорщині, Нідерландах, Фінляндії та Великій Британії. Проте найбагатшими на події та враження, за словами самих учасників капели, залишились у пам’яті мистецькі проекти з хорами Польщі та Франції. «Боянівці» приймали гостей у Львові та побували з концертами в Любліні, Сталевій Волі та Вроцлаві.

На підтвердження свого багатого репертуару хорова капела виконала композиції іноземними мовами.

У концерті також взяли участь наймолодші друзі капели «Боян» – камерний оркестр Львівської середньої спеціалізованої музичної школи імені Соломії Крушельницької під керівництвом Марти Гуневич, який віртуозно виконав музичну композицію авторства Йоганна Себастьяна Баха.

Надалі у спільному виконанні заслуженої хорової капели «Боян» ім. Євгена Вахняка та камерного оркестру Львівської середньої спеціалізованої музичної школи ім. Соломії Крушельницької пролунали неперевершені твори світової класики. Особливу мистецьку насолоду слухачам принесло виконання улюбленої релігійної пісні святого Івана Павла ІІ – «Човен» Цесарео Ґабарайна.

На завершення концерту прозвучав твір «Глорія» написаний Антоніо Лучіо Вівальді ще в першій половині ХVIII століття. Глибока емоційність, мелодійне багатство та щедрість оркестрових барв твору уже три століття не залишають байдужими меломанів всього світу.

По завершенні концертної програми Ректор Львівського національного університету імені Івана Франка, професор Володимир Мельник подякував усім учасникам хорової капели «Боян» та її керівникові Василю Чучману.

«Сьогодні ви продемонстрували нам, що високе мистецтво народжується там, де є любов до народної традиції і щира віра у краще прийдешнє», – зазначив Володимир Петрович.

Також учасників капели привітали представники органів місцевої влади, голова Первинної профспілкової організації студентів Університету Андрій Білинський, керівники культурно-мистецьки установ України та Польщі та колеги-музиканти – усі ті, для кого «Боян» – яскравий приклад втілення високого мистецтва і самовідданості у справі творення якісного культурного простору нашої країни.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото