В Університеті  відкрили виставку художніх робіт сина Івана Франка – Тараса Франка

У рамках відзначення Днів пам’яті Івана Франка 27 травня 2016 року у Виставковій залі Львівського національного університету імені Івана Франка відбулося урочисте відкриття виставки художніх робіт сина Івана Франка Тараса Франка за участю Ректора Університету, професора Володимира Мельника, проректора із науково-педагогічної та виховної роботи Ярослава Гарасима, українського вченого, дипломата і громадського діяча, внука Івана Франка – Роланда Франка та депутата Верховної Ради України Олега Ляшка.

«Ми маємо надзвичайно щедрий спадок від Івана Франка. Фактично, за весь період своєї діяльності він на своїх плечах виніс українську націю, зокрема, її наукові, мистецькі й політико-ідеологічний материки, – зазначив під час відкриття виставки проректор Університету Ярослав Гарасим. – Тож гідним вшануванням пам’яті Івана Франка є заходи, присвячені не лише його постаті, але й представникам його родини. І сьогодні ми маємо унікальну нагоду вперше познайомити українську спільноту з художніми роботами сина Івана Яковича – Тараса Франка».

«Євген Маланюк до 40-річчя від дня смерті Івана Франка писав: «Франко не з нами, оскільки ми не досягнули розуміння величі його постаті». Як сьогодні це зробити? Треба працювати і жити за Франком», – сказав під час вступного слова Ректор Університету, професор Володимир Мельник.

Володимир Петрович зауважив, що сьогодні точиться багато дискусій щодо національної ідеї, європейського виміру і того, ким є українство. «Іван Франко своєю працею продемонстрував суть української нації. Його національна ідея – бути українцем. І «не галасливими фразами», а «тихою, невтомною працею» творити Україну. Тільки праця кожного з нас, вважав Іван Франко, допоможе побудувати Україну як велику європейську державу», – додав Ректор Університету.

Ректор Володимир Мельник також зазначив, що «сьогодні, дивлячись на художні твори Тараса Франка, відчувається, безумовно, й подих самого Івана Яковича, у них бринить струна його духу. Цей екзистенційний мотив, який простежується у роботах, є, мабуть, найбільш благодатним для повернення до величі Франка та прагнення бути хоч у чомусь подібним до нього».

«Батько мені багато розповідав про мого діда. Вони обоє багато працювали, не розповідаючи деталей своєї невтомної праці близьким, – розповів внук Івана Франка Роланд. – Так, мій тато не був великим художником, утім, добре розумів, на чому варто зробити акцент, що потрібно висвітлити і показати людям. Приємно, що син Івана Франка пішов шляхом свого батька».

Роланд Франко також адресував слова вдячності організаторам виставки, зазначивши, що те, що сьогодні відбувається, – ще один шанс для українців піднятися до величі Франка.

Зазначимо, що в експозиції робіт Тараса Франка представлено понад тридцять картин.

«Коли мені до рук потрапив цей дивовижний матеріал, я був вражений в емоційному і професійному сенсах, – зазначив під час урочистого відкриття виставки директор Львівської національної академії мистецтв Роман Яців. – Адже не щодня можна зблизька побачити таку сукупність надзвичайно цікавих мистецьких проявів, які належать видатній особистості, яка себе проявила в іншій галузі, але яка так широко й різноманітно представила світ, побут і життя у своїх візіях».

Роман Яців відзначив мистецьку цінність робіт, зауваживши, що «ці твори органічно пов’язані зі складною біографією Тараса Івановича, і тими чинниками, які супроводжували його впродовж усього життя».

«На цій виставці можна побачити різні теми, способи і жанри візуалізації певного образу, ситуації, людини й обставин. Це, свого роду, саморефлексії. Бо, фактично, екзистенція Тараса Івановича, проявилася саме в такий спосіб і є тим мотиваційним чинником, який відрізняє такі твори від творів професійних письменників. Інтуїтивна складова, яка присутня у цих творах, є найціннішою серед усіх психологічних характеристик автора і розкривається в деталях», – зазначив Роман Яців, коротко охарактеризувавши художні роботи.

Після відкриття виставки, в Актовій залі Львівського університету відбулася урочиста академія з нагоди 100-річчя від дня смерті Івана Франка.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото