Вчені Університету отримали нагороди з нагоди Дня науки

17 травня 2019 року у Львівському національному університеті імені Івана Франка відбулося урочисте зібрання, присвячене Дню науки. Під час заходу представники органів державної влади та академічних установ вручили державні нагороди, подяки та грамоти вченим Львова за вагомі внески у розвиток різних галузей науки.

Спершу учасників заходу прятав голова Західного наукового центру НАН України і МОН України Зіновій Назарчук. У своєму виступі він звернув увагу на те, чому Україна не має жодного Нобелівського лауреата, хоча багато вчених, які отримали Нобелівську премію, мають українське коріння. Зокрема, науковець зазначив: «Те, хто отримує Нобелівську премію, залежить не лише від визнаного світовою спільнотою відкриття, а й від авторитету держави, громадянином якої є науковець». Свій виступ Зіновій Назарчук закінчив словами відомого земляка, лауреата Нобелівської премії миру Євгена Зенона-Стахіва: «Україна має великий ресурс талантів, освічену молодь, систему університетів і всі шанси бути передовою державою. Однак потрібно збільшувати фінансування науки, щоб молодь не покидала територію України».

Ректор Університету, член-кореспондент НАН України, професор Володимир Мельник звернув увагу на важливість ролі науки у сучасному світі та водночас окреслив основні проблеми розвитку науки та освіти України. «Переконаний, що День науки – це справді свято загальнодержавне. Я вважаю, що з кожним роком розуміння ролі науки як визначальної ознаки цивілізаційного розвитку України стає все помітнішим та важливішим. Звісно, варто визнати, що розвиток науки безпосередньо залежить від фінансування, тому нам важко навіть в умовах відкритості, демократизму, безвізу конкурувати з іноземними університетами», – зазначив Ректор.

З привітаннями до науковців звернувся також Голова Львівської обласної державної адміністрації Олег Синютка, який зазначив, що наука є одним із головних пріоритетів розвитку держави, але «без забезпечення потреб війська було б зараз неможливо дискутувати про роль науки у житті країни». А відтак, за словами голови ЛОДА, упродовж останніх років держава докладала усіх зусиль задля зміцнення обороноздатності, проведення необхідних реформ й утвердження цивілізаційного вибору України.

«Ми не маємо права сьогодні зійти зі шляху українізації, на який стали люди після Революції Гідності. Це є шлях у майбутнє, який вимірюється двома абревіатурами – ЄС та НАТО. Вступ до ЄС дає зовсім іншу якість життя, а  НАТО – це система колективної безпеки», – зазначив очільник області.

З нагоди професійного свята найкращим науковцям Львівщини Олег Синютка вручив державні нагороди, почесні звання, грамоти та подяки. Серед нагороджених –  представники науково-педагогічного колективу Львівського університету. Так, зокрема, відповідно до указу Президента України Петра Порошенка, деканові факультету міжнародних відносин, професорові Маркіянові Мальському вручили орден «За заслуги» ІІ ступеня. Звання «Заслужений працівник освіти України» вручили деканові історичного факультету, професорові Степану Качарабі та завідувачеві кафедри міжнародного права Львівського університету, професорові Василю Репецькому. Звання «Заслужений юрист України» присвоїли завідувачеві кафедри конституційного права Університету Павлові Гуралю.

Грамотою Львівської обласної державної адміністрації було нагороджено начальника науково-дослідної частини Львівського університету Юрія Плевачука, декана філологічного факультету, професора Святослава Пилипчука та завідувача кафедри екології біологічного факультету Звениславу Мамчур.

Завідувача кафедри фінансів, грошового обігу та кредиту Михайла Крупку було відзначено грамотою Львівської обласної ради.

Директор департаменту освіти і науки Львівської ОДА Любомира Мандзій,  звертаючись до усіх присутніх з вітальними словами, наголосила на важливості розвитку науки задля того, аби в Україні відбулася «інтелектуальна революція»: «День науки – це свято наших можливостей, свято підведення підсумків і творення нового. Це свято символізує здатність експериментувати і розвиватися. Можливо, настав час нам перейти від революції вулиці до революції інтелекту». Любомира Мандзій вручила грамоту департаменту освіти і науки Львівської обласної держадміністрації доцентові кафедри сенсорної та напівпровідникової електроніки Андрієві Лучечку.

Директор Львівського конференц-бюро Андрій Павлів висловив щирі вітання усім присутнім та нагородив декана факультету культури і мистецтв Романа Крохмального грамотою міського голови Львова.

До вітальних слів приєднався також полковник Олександр Купрієнко, який висловив побажання міцного здоров’я, успіхів та плідної співпраці науковцям від імені ректора Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного генерала-лейтенанта Павла Ткачука.

Грамотою Західного наукового центру НАН України і МОН України було відзначено завідувача кафедри біофізики та біоінформатики Університету Андрія Бабського.

На завершення урочистостей прозвучали доповіді провідних науковців з різних галузей знань. Літературознавець, член-кореспондент НАН України, директор Інституту Івана Франка НАН України Євген Нахлік виступив із доповіддю на тему «Україна у філософській прозі Пантелеймона Куліша», а член-кореспондент НАН України, професор, доктор технічних наук Мирослав Хома виголосив доповідь «Експлуатаційний ресурс металоконструкцій тривалого використання в Україні: стан та перспектива продовження».

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото