Відбулась щорічна наукова конференція «Проблеми геології фанерозою України»

4 листопада 2020 року на геологічному факультеті Львівського національного університету імені Івана Франка в онлайн-режимі відбулася XI Всеукраїнська наукова конференція «Проблеми геології фанерозою України», започаткована за ініціативою професора Лещуха Р.Й. та завдяки викладачам і співробітникам кафедри загальної та історичної геології і палеонтології. Науковий захід присвятили 75-й річниці створення геологічного факультету і 115-й річниці від часу заснування Палеонтологічного музею.

Зважаючи на карантинні обмеження, конференцію провели у дистанційному режимі на платформі Microsoft Teams. Модератором наукового заходу була виконувачка обов’язків завідувача кафедри загальної та історичної геології і палеонтології, доцентка Антоніна Іваніна. Оргкомітет конференції заздалегідь розіслав програмки, а також адресні посилання для учасників та гостей, щоб ті безперешкодно могли приєднатися до участі в роботі конференції.

Вітальним вступним словом відкрив роботу конференції декан геологічного факультету, професор Микола Павлунь, який окреслив ситуацію в геологічній галузі, що ускладнена карантинними обмеженнями, і відзначив важливість проведення таких наукових заходів в нашому Університеті. Також Микола Миколайович акцентував, що вже в одинадцяте кожного року учасники конференції висвітлюють ключові проблеми геології фанерозою України і завжди тематика наукових доповідей є вкрай актуальною, адже вона охоплює найновіші палеонтолого-стратиграфічні досягнення, які застосовують у вивченні осадових відкладів різних регіонів України та світу. Звертаючись до учасників конференції, професор Павлунь побажав плідної наукової праці та дискусій.

В контексті 75-ї річниці створення геологічного факультету Микола Павлунь зазначив, що традиційно факультетські наукові заходи відбуваються в залах засідань та аудиторіях Львівського університету в дружній, теплій атмосфері, в якій сформувалося не одне покоління талановитих спеціалістів-геологів. А відтак, саме геологічний факультет є одним із важливих осередків підготовки фахових спеціалістів в Україні та закордоном.

Заслужений професор Львівського національного університету імені Івана Франка, академік Академії наук вищої школи України, лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки, лауреат нагород Ярослава Мудрого і святого Володимира АН вищої школи України, віце-президент Українського мінералогічного товариства, декан геологічного факультету (1980–1996 рр.) Орест Матковський зробив неперевершену доповідь на тему «75-річчя геологічного факультету Львівського національного університету імені Івана Франка», у якій охарактеризував ключові віхи історії становлення факультету, окреслюючи головні еволюційні етапи, та акцентував увагу на різносторонніх досягненнях випускників-геологів.

В доповіді доцента кафедри загальної та історичної геології і палеонтології Галини Гоцанюк було розкрито 115-річну історію функціонування в Університеті Палеонтологічного музею, в експозиції (18 тис. експонатів) якого є унікальні, неповторні, безцінні для української і світової науки колекції викопних решток фауни і флори. Фонди музею репрезентують не лише еволюцію біосфери, а й регіональну палеонтологію різних регіонів України та світу. І ці надбання  дозволяють пізнавати картину еволюції життя на нашій планеті протягом сотень мільйонів років. 115–річний ювілей Палеонтологічного музею – це нагода оцінити велику спадщину наших попередників та зобов’язує нас шанувати це надбання дослідників-палеонтологів й активніше розвивати сучасну палеонтологічну науку в Україні. Завідувач музею Андрій Данилів підготував онлайн-екскурсію для учасників конференції та гостей, яка дала можливість віртуально ознайомитися із експозиціями Палеонтологічного музею.

Надалі відбулося представлення наукових доповідей, в яких учасники конференції окреслили коло актуальних питань, пов’язаних із найважливішими проблемами детальної стратиграфії та пошарової кореляції розрізів, біостратиграфії, закономірностей розміщення та умов формування родовищ корисних копалин України. Безумовно, презентовані напрацювання вчених мають великий потенціал практичного застосування у майбутньому.

В цьому році до роботи конференції долучилися випускники геологічного факультету, які працюють у Киргизькому державному університеті геології, гірничої справи та освоєння природних ресурсів імені Усенгази Асаналієва (м. Бішкек) – Л. Кметь, І. Захожа, О. Миколайчук, О. Чубко та О. Дженчураєва.

До початку роботи форуму видано Матеріали XІ Всеукраїнської наукової конференції, які розкривають наукові дослідження майже 60 авторів та співавторів.

Учасники конференції вдячні адміністрації Університету, оргкомітету та колективу кафедри загальної та історичної геології і палеонтології за добру організацію та успішне проведення цього наукового форуму.