Відбулася львівсько-вроцлавська експертна дискусія «Система міжнародної безпеки в умовах пандемії: локальні та глобальні виклики»

Днями на факультеті міжнародних відносин Львівського національного університету імені Івана Франка відбулася експертна дискусія з питань міжнародної безпеки. Захід ініціював Центр міжнародної безпеки та партнерства у співпраці з Інститутом міжнародних студій Вроцлавського університету (Республіка Польща). Відбулася дискусія на платформі  «Microsoft Teams».

Ключовими темами обговорення стали питання впливу пандемії COVID-19 на національну безпеку, проблеми сучасних викликів для міждержавної співпраці, опірність міжнародної системи в теперішніх умовах, а також українсько-польське партнерство в умовах пандемії. Окрім того, учасники діалогу торкнулися проблеми функціонування міжнародних інститутів у нових умовах.

Участь у дискусії взяли науковці факультету міжнародних відносин Львівського університету – директор Центру міжнародної безпеки та партнерства, декан факультету міжнародних відносин, професор Маркіян Мальський і доценти кафедри міжнародних відносин і дипломатичної служби Олександр Кучик, Роман Вовк та Роман Шипка. Інститут міжнародних студій Вроцлавського університету був представлений директором Інституту, професором Кшиштофом Коцюбінскі, а також професором Ларисою Лещенко, Пьотром Маршалком та доктором Ренатою Дудою.

Під час дискусії учасники обмінялися думками щодо нових реалій системи міжнародної безпеки та міжнародного порядку. Науковці наголосили на тому, що пандемія внесла свої корективи у глобальну систему безпеки, водночас увиразнивши слабкі сторони міжнародних організацій. Наслідками пандемії, зокрема, є: ізоляційні тенденції у Європі, посилення економічного націоналізму (через потребу захисту власної економіки) та послаблення авторитету глобальних організацій. Водночас, за словами науковців, саме міжнародні організації та якісна взаємодія між країнами дозволила запобігти набагато гіршим наслідкам пандемії. Відтак, у майбутньому варто очікувати ще більшої підтримки  зі сторони урядів провідних держав діяльності міжнародних організацій, покликаних зберігати стабільність процесів у світі.

Актуальні питання національної та міжнародної безпеки стали предметом жвавого обговорення. Разом із дискусіями навколо питань створення сценаріїв розвитку подальшої ситуації у міжнародному та національному масштабі, учасники онлайн-зустрічі домовилися продовжити регулярний діалог українського та польського експертного середовища у форматі львівсько-вроцлавських експертних дискусій з актуальних питань міжнародної безпеки. А відтак, виступили з ініціативою створити спільну експертну платформу в рамках міжуніверситетської співпраці та запросити до роботи провідних українських і польських експертів та фахівців з інших країн світу. Адже в умовах новітніх викликів та загроз Львівський університет залишається одним з провідних центрів експертних оцінок та глибокої наукової оцінки сучасних процесів на локальному та глобальному рівні. Наступна зустріч в рамках львівсько-вроцлавських дискусій запланована на 9 червня цього року.