Відбулася презентація дослідження Володимира Старосольського «Принцип більшості»

13 лютого 2019 року у Дзеркальній залі Львівського національного університету імені Івана Франка відбулася презентація україномовного видання праці Володимира Старосольського «Принцип більшості» («Das Majoritätsprinzip», Відень, 1916).
Володимир Старосольський – відомий український громадсько-політичний діяч, правник, вчений, адвокат, якого у 1939 році було несправедливо заарештовано радянськими органами у приймальні ректора Львівського університету. Його праця «Принцип більшості», яка здобула світове визнання, вперше за сто років вийшла друком українською мовою у видавництві «Літопис» як третій том у серії «Бібліотека Адвокатури України» завдяки фінансовій підтримці адвокатського об’єднання «Актіо» та адвокатської компанії «Прокопишин і Партнери». Автор проекту й упорядник видання – Михайло Петрів.
Під час презентації, в якій взяли участь видавці, родичі Володимира Старосольського, науковці, викладачі та студенти Львівського університету, велося активне обговорення питань повернення постаті Володимира Старосольського на Батьківщину та реабілітації його праць, що стали значним внеском у розвиток світової та української академічної та правової думки.
Проректор Університету з науково-педагогічної роботи та соціальних питань і розвитку Мар’ян Лозинський підкреслив важливість проблеми утвердження принципу більшості та права на волевиявлення у сучасних умовах. Він висловив подяку видавцям книги та зазначив: «Це насправді велика подія. Завдяки появі україномовного видання праці Володимира Старосольського сьогодні академічна спільнота має можливість віддати шану та висловити повагу нашому видатному вченому».
Упорядник та автор проекту видання, адвокат Михайло Петрів коротко розповів про деякі моменти з життя Володимира Старосольського, зокрема про його арешт, та продемонстрував усім присутнім архівні фотографії родини вченого, а також його рукописів. Михайло Петрів акцентував, що хоча праці Володимира Старосольського є знаними у світових академічних колах, в Україні його постать залишається ще не достатньо вивченою, а багато важливих праць досі не опубліковані. «Володимир Старосольський – засновник принципу більшості, який є частиною світової правової думки, і лише через 100 років ми інкорпоруємо цей принцип як частину української академічної думки», – зазначив Михайло Петрів. Упорядник також додав, що видана книга була фундаментальним дослідженням, а тому «ідея полягала у тому, аби не просто перекласти цю працю, а саме інкорпорувати її в академічну думку». Для цього у книзі, окрім самої праці Володимира Старосольського, вміщено також біографічну статтю «Володимир Старосольський – видатний український правник, вчений і суспільно-політичний діяч» професора Станіслава Стемпєня з Перемишля, статтю «Адвокат-професор Володимир Старосольський» Анни Петрів та матеріали до бібліографії Володимира Старосольського, підготовлені Михайлом Петрівом.
Ще раз на важливості постаті Володимира Старосольського для поступу правової думки у світі акцентував увагу директор видавництва «Літопис» Михайло Комарницький. Окрім того, видавець наголосив, що внесок відомого правника потрібно оцінювати різносторонньо: «По-перше, Старосольського повинні знати як гідного європейського науковця. По-друге, треба пам’ятати про те, що Старосольський як людина гідного чину був заангажований у важливих суспільних справах, був активним суспільно-політичним діячем».
На презентації була присутня внучка Володимира Старосольського Дарія Котлярчук, а також двоє його правнуків. Пані Дарія розповіла про те, що хоч власних спогадів про діда у неї немає, вона багато знає про нього з розповідей батька та тітки. А відтак, Дарія Котлярчук висловила щиру вдячність видавцям за колосальну роботу, яку вони здійснили, щоб повернути працю Володимира Старосольського в українську наукову думку.
Бібліограф та завідувач відділу наукової бібліографії Львівської національної наукової бібліотеки України імені Василя Стефаника Луїза Ільницька звернула увагу на проблеми української бібліографії. Оцінюючи внесок Михайла Петріва у видання праці Володимира Старосольського, Луїза Ільницька зазначила: «Ми реабілітуємо книжки – Михайло реабілітує постаті». Вона також розповіла про багатотомний проект Наукової бібліотеки, спрямований на реабілітацію маловідомих, поодиноких видань, у переліку яких є чимало праць Володимира Старосольського.
Партнер адвокатської компанії «Прокопишин і партнери» Богдан Прокопишин, який долучився до фінансування видання книги, зазначив: «Тепер я розумію, що мені випала не нагода, а велика честь мати дотичність до цієї роботи. Книжку було життєво необхідно видати хоча б тільки для того, щоб українською мовою донести до широкого загалу, що принцип більшості, а також принцип голосування, що реалізується через принцип більшості, є чи не найгеніальнішим винаходом людства».
Також до слова запросили представницю Національної асоціації адвокатів України Ірину Василик. Вона описала Володимира Старосольського як одного із найкращих адвокатів міжвоєнного періоду, внесок якого повинен бути гідно оцінений на Батьківщині. Ірина Василик, яка займається дослідженням історії адвокатури, розповіла про наміри видати книгу про Володимира Старосольського у рамках серії книг з адвокатської біографістики, а також запустити нову серію про репринтні видання адвокатів та залучити до співпраці науковців Львова, щоб зібрати відомості про життя і роботу Володимира Старосольського.
У презентації взяли участь також інші науковці, які долучилися до обговорення постаті Володимира Старосольського та його внеску в розвиток світової та української академічної думки.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото