Відбулася презентація колективної монографії «Літературно-джазові імпровізації»

4 жовтня 2019 року в Дзеркальній залі Львівського національного університету імені Івана Франка відбулася презентація книжки «Літературно-джазові імпровізації» – колективної монографії, яка була опублікована львівським видавництвом «Срібне слово» у 2019 році. Ця книга є зібранням досліджень українських та іноземних вчених, присвячених вивченню міжмистецького феномену діалогу джазового мистецтва та художньої літератури.

Модератором зустрічі була завідувач кафедри слов’янської філології Львівського університету Алла Татаренко. Вона наголосила на унікальності зустрічі та допомогла присутнім налаштуватися на сприймання літературно-джазових імпровізацій:  «Сьогодні ми маємо можливість не просто послухати джаз, а стати співтворцями джазового літературно-музичного полотна. Отже, запрошую вас до співтворення. Насолоджуйтеся словом, музикою, позитивною енергією. Тому що джаз – це імпровізація. Джаз – це музика. Джаз – це життя».

З вітальним словом виступив заступник декана факультету іноземних мов  Олексій Сафроняк, який детальніше розповів про саму книгу, її зміст та особливості. «Гортаючи монографію, я несподівано для себе відкрив, що імпровізація, присутня у мистецтві – і в музиці, і в літературі, і в спорті – є основою справжнього таланту, справжнього мистецтва», – зазначив він.

Проректор Львівського університету з наукової роботи, член-кореспондент НАН України, професор Роман Гладишевський поділився з присутніми своїм розумінням джазу: «Джаз – це не просто музика, це життєва філософія. За джазом закріпилася назва «музика свободи», попри те, що передвісниками джазової музики стали мотиви музики рабів, привезених з Африки. Без сумніву, він здійснив значний вплив на суспільство у ХХ столітті».

Проректор також акцентував на джазових традиціях в Україні, зокрема на історії джазу у Львові: «Джазові традиції у Львові мають тривалу історію, бо у міжвоєнний період мода на джаз призвела до створення українських джаз-бендів, творчість яких була пов’язана з тогочасною європейською музичною культурою. Одним із найуспішніших джазових композиторів в Україні є львівський композитор-класик Мирослав Скорик. До сих пір Львів залишається джазовою столицею України».

Декан філологічного факультету, професор Святослав Пилипчук згадав про час, коли в літературознавстві лише починала розроблятися тема синтезу мистецтв, і зауважив, що презентована книга має важливе значення для дослідження зв’язку літератури та музики. «Свого часу, коли з’явилася праця Івана Франка «Із секретів поетичної творчості», вона була дуже несподіваною, адже тоді вперше Іван Франко почав говорити про синтез мистецтв і про зв’язок літератури і музики. Дуже цікаво, що саме такі книги є продовженням ідей, викладених у Франковому трактаті, адже тут теж ідеться про секрети літературної, поетичної творчості та її зв’язки з музикою, з джазом», – сказав він.

Крім того, Святослав Пилипчук поділився своїми рефлексіями на тему джазу: «Джаз – це своєрідний вид музичного мистецтва, адже цим мистецтвом промовляли люди, яких не чули, ті люди, які хотіли, щоб їх почули. Джаз передбачає свободу, свободу виразу почуттів – як через музику, так і через слово. Тому з ним пов’язані люди вільні, свобідні, відкриті, які хочуть ділитися своїми емоціями і почуттями».

Професор кафедри німецької філології Світлана Маценка, яка є головним редактором видання, розповіла про захопливий процес роботи над книгою та успішну співпрацю з численними літературознавцями та музикознавцями. «Ця книга показала, що ніщо так не об’єднує людей, як тема музики», – зазначила вона. Описуючи ідею книги, Світлана Маценка сказала: «Тут ідеться про динаміку, про творення змісту. Ця книга не претендує на те, щоб дати готові відповіді, вона повинна затягнути у цей своєрідний джазовий вир, щоб людина мислила і краще розуміла, як живе і функціонує джаз».

Тонкощами роботи над виданнями поділилася також Оксана Левицька, співавтор проекту, яка втілила задум Світлани Маценки в плані оформлення та друку книги. Зокрема, вона розповіла про цікаву особливість видання: на сторінках книги у статтях вміщено QR-коди, які можна зчитати за допомогою смартфона й отримати доступ до окремих альбомів джазових виконавців, що допоможе створити відповідну атмосферу для сприйняття тексту.

Своїми враженнями від роботи над книжкою поділилися також автори статей Ольга Бандровська та Наталя Висоцька.

Під час презентації присутні мали змогу насолодитися виступом джазової співачки, яка виконала відому композицію «Summer Time», а також прослухати вірш «Джазова фантазія» Карла Сандберга в оригіналі і в перекладі Ярослава Ільницького та уривок з повісті-концерту фрі-джазового композитора та співака Альберта Айлера.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото