Відбувся Міжнародний онлайн-симпозіум «Хасиди та їхній музичний світ у контексті юдаїки в Україні: джерела, історія та актуальність вивчення»

27 листопада 2020 року на платформі «Zoom» відбувся Міжнародний онлайн-симпозіум «Хасиди та їхній музичний світ у контексті юдаїки в Україні: джерела, історія та актуальність вивчення». Організували захід Львівський національний університет імені Івана Франка та Дослідницький центр з питань єврейської музики Єврейського університету в Єрусалимі. Авторкою ідеї та координаторкою проєкту є доцентка кафедри музикознавства та хорового мистецтва факультету культури і мистецтв Львівського університету Ольга Коломиєць.

В онлайн-режимі симпозіум об’єднав представників різних наукових академічних дисциплін (істориків, релігієзнавців, культурологів та етномузикологів), а також музикантів-практиків з України, Ізраїлю, Сполучених Штатів Америки, Великої Британії, Німеччини та Швейцарії.

Вітальним словом розпочала захід доцентка кафедри музикознавства і хорового мистецтва Ольга Коломиєць. «Мені радісно, що ми сьогодні маємо таку велику аудиторію: у нас є учасники з різних міст України та з-закордону. Це надзвичайно надихає!» – сказала  Ольга Коломиєць  і побажала усім гарної роботи, плідних дискусій і цікавих презентацій.

Після цього до слова запросили проректора з наукової роботи ЛНУ ім. Івана Франка, члена-кореспондента НАН України, професора Романа Гладишевського. Привітавши усіх учасників заходу від імені адміністрації Університету, Роман Євгенович назвав симпозіум знаковою подією, яка започатковує співпрацю між науковцями ЛНУ ім. Івана Франка та Дослідницького центру з питань єврейської музики Єврейського університету в Єрусалимі.

«Спільний українсько-ізраїльський проєкт відкриває нові напрями етномузикологічних студій і суттєво підсилює гуманітарні дослідження в Університеті та Україні загалом. Адже вивчення і розуміння музики хасидів є надзвичайно важливим не лише в музикознавчому аспекті, а й з погляду культури, історії, релігієзнавства, суспільних наук. Дослідження музичного світу хасидів відкриває перед нами незаслужено забуті сторінки нашої спільної історії. Музика як широкодоступний і довговічний вид мистецтва несе закодовану інформацію про минуле, супроводжує людину протягом усього життя й містить у собі емоційну складову, що може дати відповіді на питання, які не здатна надати історія. Тому важливо відновлювати старі записи, правильно їх інтерпретувати та аналізувати», – зауважив Роман Гладишевський і побажав усім, аби «звуки музики хасидів не лише принесли учасникам заходу естетичну насолоду, але й дали простір для нових відкриттів та звершень!»

Привітав учасників симпозіуму також декан факультету культури і мистецтв Роман Крохмальний. «Дуже приємно звертатися до учасників такого симпозіуму й самому брати в ньому участь, адже наш захід є вкрай важливим явищем в сучасній культурі, особливо в умовах карантинних обмежень. Справді, під час таких зустрічей ми долаємо кордони, і це дуже тішить», – сказав декан. Також Роман Олексійович підкреслив, наскільки важливим та актуальним є дослідження музичної культури та міжнаціональних взаємин, подякував організаторам симпозіуму та зауважив: «На сучасному етапі у Львівському університеті відбувається відродження музичної наукової школи, тож ми віримо, що учасники сьогоднішнього заходу теж зроблять свій внесок у її розвиток».

Міркуваннями з приводу дослідження музичного світу хасидів поділився й завідувач кафедри музикознавства і хорового мистецтва Університету, професор Юрій Медведик. Він зазначив, що «українсько-ізраїльські відносини мають довгу традицію, а взаємозв’язки в музичній культурі цих народів наявні ще з XVI століття». Звертаючись до учасників та організаторів, Юрій Євгенович висловив сподівання на те, що симпозіум започаткує традицію проведення спільних ізраїльсько-українських заходів й дасть змогу пролити світло на окремі аспекти нашого спільного минулого: «Сподіваюся, ми продовжимо цю традицію й надалі, адже такі заходи, навіть в онлайн-форматі, спонукають до нових роздумів. Нехай кожна сьогоднішня доповідь стане наріжним каменем для подальшого дослідження забутих сторінок історії та культури».

До вітальних слів доєднався керівник Дослідницького центру з питань єврейської музики при Єврейському університеті у Єрусалимі, професор Едвін Серуссі. Він наголосив, що симпозіум «є не лише знаковим науковим зібранням, а й вагомим кроком у розвитку українсько-ізраїльських відносин», і висловив сподівання на плідну співпрацю у майбутньому.

Едвін Серуссі також коротко розповів про історію заснування Єврейського університету в Єрусалимі й традицію дослідження музичної культури хасидів у цій науковій інституції. Відзначимо, що Єврейський університет у Єрусалимі – це найбільший і найвідоміший заклад вищої освіти Ізраїлю, провідний осередок науково-дослідницької діяльності в багатьох галузях знань, заснований у 1925 році.

Після вітальних слів розпочалося пленарне засідання, під час якого учасники заходу розглянули актуальні питання у сфері юдаїки, обговорили тему інтерпретації та виявів музики в хасидизмі, її зв’язків з історією, релігією та культурою єврейської та української спільнот, поділилися досвідом джерелознавчих досліджень та виконання традиційної хасидської музики в духовному та секулярному просторах сучасності.

З програмою і темами доповідей, виголошених на симпозіумі, можна ознайомитися за посиланням.