Визначено переможців Всеукраїнського конкурсу юних дослідників «Кристали» імені Євгена Гладишевського у середній віковій категорії

Організатори підвели підсумки Всеукраїнського конкурсу юних дослідників «Кристали» імені Євгена Гладишевського в середній віковій категорії. Організаторами конкурсу є Національний центр «Мала академія наук України», кафедра неорганічної хімії Львівського національного університету імені Івана Франка і Комунальний заклад Львівської обласної ради «Львівська обласна Мала академія наук учнівської молоді». Основними цілями Конкурсу, традиційно, є популяризація науки, починаючи з дитячого віку; формування практичних навичок проведення наукового дослідження; вміння безпечно працювати із хімічним посудом і реактивами; вміння знаходити, опрацьовувати та застосовувати набуті знання на практиці.

Члени журі Конкурсу оцінювали кристали, які одержали від юних школярів, а саме учнів середньої вікової категорії (від 6 до 12 років). Дуже втішив факт, що навіть попри несприятливу ситуацію із вимушеним карантином, близько 300 учнів зі всієї України надіслали свої роботи на розгляд журі. Серед конкурсантів були як постійні учасники, так і нові юні дослідники.

Речовиною, із якої учням потрібно було вирощувати кристали, була кухонна сіль NaCl (натрій хлорид). Кристали, вирощені із цієї солі мають кубічну форму, вони безбарвні і прозорі.

Вирощування кристалу – це доволі довгий і кропіткий процес. Впродовж кількох тижнів потрібно пильнувати за його ростом, температурою, уникати потрапляння у розчин сторонніх речовин тощо. Тому виростити великий і якісний кристал можна лише сумлінно дотримуючись інструкцій. Надзвичайно приємно, що більшість учнів з цим завданням впоралися на «відмінно».

За результатами оцінювання надісланих учасниками середньої вікової категорії кристалів переможцями конкурсу стали:

у номінації «Найякісніший кристал» – учениця 6 класу КЗ «Первозванівське НВО» Кіровоградської області Сніжана Дрозденко та учень 3 класу Школи-гімназії с. Ваньовичі Львівської області Олег Палюга;

у номінації «Найбільший кристал» – учениця 1 класу Краматорської ЗОШ І-ІІІ ступенів №24 Донецької області Вікторія Буряк та учениця 3 класу Великоцвілянської ЗОШ І-ІІІ ступенів Житомирської області Анастасія Горлушко;

у номінації «Найоригінальніший кристал» – учениця 7 класу Лозівської ЗОШ І-ІІІ ступенів №1 Харківської області Анна Еттіх та учень 2 класу Дружківської ЗОШ І-ІІІ ступенів №17 Донецької області Данило Шарангович;

у номінації «Віртуальний кристал» – учень 3 класу Дружківської ЗОШ І-ІІІ ступенів №17 Донецької області Святослав Біда та учень 5 класу Ліцею «Сихівський» м. Львова Маркіян Муць.

Спеціальну відзнаку Голови оргкомітету отримала учениця 6 класу Тернопільської Української гімназії ім. Івана Франка Валерія Дзюбинська.

Усіх переможців конкурсу серед учасників середньої вікової категорії нагородили грамотами і призами.

Аспірант кафедри неорганічної хімії

ЛНУ ім. Івана Франка