Юристи обговорили правові й етичні аспекти функціонування біобанків та сучасних медичних досліджень

«Біобанки та медичні дослідження: правовий та етичний аспекти» – порівняльно-правовий круглий стіл з такою назвою відбувся 11 жовтня 2018 року у Дзеркальній залі Львівського національного університету імені Івана Франка в рамках 9-го етапу Курсу паралельного вивчення німецького права. Науковий захід організував юридичний факультет за підтримки Німецького фонду міжнародного правового співробітництва спільно з кафедрами цивільного права та процесу ЛНУ ім. Івана Франка і цивільного та медичного права Мюнхенського університету імені Людвіга Максиміліана.

Засідання круглого столу відкрила заступник декана юридичного факультету Марта Мочульська, яка наголосила на необхідності дослідження питань правового регулювання створення та використання біобанків, а також встановлення правових та етичних рамок проведення досліджень за участю людей. Модерувала засідання координатор Центру німецького права при юридичному факультеті Львівського університету, доцент Наталія Квіт – ініціатор та організатор цієї зустрічі.

Учасники круглого столу заслухали й обговорили чотири ґрунтовні доповіді, в яких були порушені важливі питання використання стовбурових клітин та неімплантованих ембріонів, обговорено юридичні та етичні проблеми медичних досліджень за участю людей, проведено порівняльний аналіз законодавства Німеччини та України у сфері створення та використання біобанків тощо. Із доповідями виступили:

  • проф. Андреас Шпікгофф, завідувач кафедри цивільного та медичного права Інституту міжнародного права, Науково-дослідного центру медичного права Мюнхенського університету імені Людвіга Максиміліана (Німеччина) («Правові межі проведення медичних досліджень у Європейському Союзі: лікарські засоби та медичні вироби»);
  • о. д-р Ігор Бойко, ректор Львівської Духовної Семінарії Святого Духа УГКЦ, директор Школи біоетики УКУ, член-кореспондент Папської Академії «ProVita» («Етичний вимір медичних досліджень: використання стовбурових клітин, ембріонів та створення й використання біобанків»);
  • Вадим Кінаш, генеральний директор Українського Банку Стовбурових Клітин (м. Львів) («Практичні проблеми створення та менеджменту банків стовбурових клітин в реаліях чинного українського законодавства»);
  • Наталія Квіт, доцент кафедри цивільного права та процесу Львівського національного університету імені Івана Франка («Біобанки та медичні дослідження в Україні: проблеми правового регулювання»).

Тематика круглого столу викликала значне зацікавлення не лише у науковців та практиків, але й у студентства. В заході зокрема взяли активну участь члени кафедри цивільного права та процесу, адміністрація юридичного факультету, а також учасники Курсу паралельного вивчення німецького права. У ході дискусій були порушені питання щодо патентоздатності ліків, виготовлених із людських біологічних матеріалів, заборони клонування, охорони персональних даних у сфері біомедицини та багато інших етичних і правових проблем, які потребують ретельного дослідження і стануть предметом обговорення на майбутніх семінарах та круглих столах.

Більше фото